Avtomobilsozlik muhandislik maktabi 8 mlrd so`mdan ortiq mablag’ga Uzavtosanoat AJ hisobidan 2025 yilda qurib bitkazildi.
Avtomobilsozlik ilg’or muhandislik maktabi bo’yicha quyidagi vazifalar bajarildi:
Oliy ta’lim tashkiloti huzurida yuridik shaxs maqomisiz Ilg`or muhandislik maktablarini faoliyatini tashkil etish Jizzax politexnika instituti Kengashning 2025 yil 26-fevraldagi №7-sonli bayonnomasi bilan tashkil etildi.
Jizzax politexnika instituti rektorining 2025 yil 15-martdagi № 95 AF-sonli buyrug`i bilan “Avtomobilsozlik ilg’or muhandislik maktabi” tuzilmasi tashkil etildi hamda faoliyati yo’lga qo’yildi. “Avtomobilsozlik ilg’or muhandislik maktabi” rahbari etib, Djiyanbayev Sirojiddin Valievich tasdiqlandi. Yo`nalishi sifatida “Avtomobilsozlik” sohasi belgilandi.
Tanlangan yo`nalishga mos ravishda Jizzax politexnika instituti professor-o`qituvchilari hamda “BYD Uzbekistan factory” qo’shma korxonasidan malakali xodimlar ro`yxatini shakllantirildi.
Sanoat hamkori tomonidan muhandislik maktabida faoliyat yuritadigan ishlab chiqarish ustalari ro`yxati shakllantirildi. Bu borada hamkorlikda yangi o’quv platformasi yaratildi.
Jizzax politexnika instituti Transport muhandisligi fakultetining “Transport vositalari muhandisligi” ta’lim yo’nalishidan 3-bosqich talabalaridan 30 nafarini maqsadli ravishda ushbu maktabda o’qishini davom ettirish masalasi belgilandi. (Talabalar fakultetda oxirgi 2 yilda yaxshi natijalarga erishgan va GPA ko’rsatkichi 3.5 dan yuqori bo’lgan iqtidorli talabalar saralandi).
Bundan tashqari, ushbu maktabning o’quv jarayonini malakali professor-o’qituvchilardan 40 nafarga yaqini “BYD Uzbekistan factory” QKda ishlab chiqarish jarayonlarida stajirovkadan o’tkazildi. (Institut Rektorining 2025 yil 15-avgustdagi 698-ShT-son va 2025 yil 22-avgustdagi 710-ShT-sonli buyruqlari asosida).

ДЖИЗКОЖСКИЙ ПОЛИТЕХНИЧЕСКИЙ ИНСТИТУТ ВЫСШАЯ ШКОЛА АВТОМОБИЛЬНОГО СТРОИТЕЛЬСТВА
В 2025 году за счёт средств АО «Узавтосаноат» было завершено строительство Высшей школы автомобильного машиностроения на сумму более 8 млрд сумов.
Для Высшей школы автомобильного машиностроения были выполнены следующие задачи:
Протоколом Правления Джизакского политехнического института № 7 от 26 февраля 2025 года утвержден порядок организации деятельности Высшей школы автомобильного машиностроения без статуса юридического лица при высшем учебном заведении.
Приказом ректора Джизакского политехнического института № 95 АФ от 15 марта 2025 года утверждена структура Высшей школы автомобильного машиностроения и начата её деятельность. Руководителем Высшей школы автомобильного машиностроения утвержден Джиянбаев Сирожиддин Валиевич. Направление определено как «Автомобильное машиностроение».
В соответствии с выбранным направлением сформирован список квалифицированных кадров Джизакского политехнического института и совместного предприятия завода BYD Uzbekistan.
Промышленным партнером сформирован список производственных мастеров, работающих в инженерной школе. В связи с этим совместно создана новая образовательная платформа.
Решен вопрос о продолжении обучения 30 студентов 3-го курса направления подготовки «Транспортное машиностроение» факультета транспортного машиностроения Джизакского политехнического института. Отобраны талантливые студенты, добившиеся высоких результатов на факультете за последние 2 года и имеющие средний балл выше 3,5.
Кроме того, около 40 квалифицированных профессоров и преподавателей данной школы прошли стажировку на производственных предприятиях СП завода BYD Uzbekistan. (На основании приказов ректора института № 698-ШТ от 15 августа 2025 года и № 710-ШТ от 22 августа 2025 года).