JizPI huzuridagi Muqobil energiyalarni tadqiq etish ilmiy-amaliy markazi tomonidan yaratilgan yarim shaffof quyosh panellari issiqxona sharoitida sinovdan o‘tkazildi va amaliyotga joriy etilmoqda. Panellar fotosintez uchun zarur yorug‘likni o‘tkazgan holda elektr energiyasi ishlab chiqaradi, issiqxonalarda mikroiqlim barqarorligini saqlashga yordam beradi hamda suvni tejash bo‘yicha integrallashgan choralarning bir qismi sifatida ko‘rilmoqda. Hozirda jami 4 kW quvvatga ega panellar ostida turli sabzavot ekinlarini muvaffaqiyatli yetishtirishga erishildi (pomidor, baqlajon, qalampir, bodring va boshqalar
Bundan tashqari, institutimiz agrivoltaik panellarni dala-sinov maydonlarida qo‘llashni boshladi. Maqsad — Jizzax viloyatining cho‘l hududlarini bosqichma-bosqich bog‘larga aylantirish, qishloq xo‘jaligida suv va energiya samaradorligini oshirish hamda hosildorlikni yuksaltirishdir. Agrivoltaika yechimi yer resursidan bir vaqtda ikki maqsadda — elektr ishlab chiqarish va o‘simlik yetishtirish — foydalanish imkonini beradi.
Yangi loyiha ustida ish ketmoqda. Jamoamiz vertikal Sharq–G‘arb (E–W) bifatsial va Janubga qaratilgan statsionar panellarni O‘zbekiston iqlimi sharoitida taqqoslash bo‘yicha matematik modellashtirish va dala sinovlarini olib bormoqda. Dastlabki natijalar E–W bifatsial konfiguratsiyaning ertalab-kechqurun ikki cho‘qqili ishlab chiqarish profili bilan issiqxona va maishiy/yetkazib berish yuklamalariga yaxshiroq mos tushishini ko‘rsatmoqda; ushbu konfiguratsiya BIPV (fasad), to‘siqlar va issiqxonalar uchun istiqbolli yechim sifatida baholanmoqda. Amaliy bosqichda fasad va issiqxona karkaslariga integratsiya, qatorlar oralig‘ini optimallashtirish va albedo ta’siridan samarali foydalanish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.

Полупрозрачные солнечные панели, созданные Научно-практическим центром исследований альтернативной энергетики при Джизакском государственном институте энергетики (JizPI), прошли испытания в тепличных условиях и внедряются в практику. Панели вырабатывают электроэнергию, пропуская свет, необходимый для фотосинтеза, способствуют поддержанию стабильного микроклимата в теплицах и являются частью комплексных мер по водосбережению. В настоящее время под панелями общей мощностью 4 кВт успешно выращиваются различные овощные культуры (томаты, баклажаны, перец, огурцы и др.).
Кроме того, наш институт начал использовать агроэлектрические панели на полевых опытных участках. Цель — постепенно превратить пустынные районы Джизакской области в сады, повысить водо- и энергосбережение в сельском хозяйстве и увеличить производительность. Агроэлектрическое решение позволяет использовать земельные ресурсы одновременно для двух целей: производства электроэнергии и выращивания сельскохозяйственных культур.
Ведется работа над новым проектом. Наша команда проводит математическое моделирование и полевые испытания для сравнения вертикальных двусторонних панелей, ориентированных на восток-запад (В–З), и стационарных панелей, ориентированных на юг, в климатических условиях Узбекистана. Предварительные результаты показывают, что двусторонняя конфигурация «В–З» лучше подходит для теплиц и бытовых/доставочных нагрузок с двухпиковым профилем выработки в утренне-вечернее время; такая конфигурация считается перспективным решением для BIPV (фасадных панелей), ограждений и теплиц. На этапе внедрения ведутся работы по интеграции в каркасы фасадов и теплиц, оптимизации междурядий и эффективному использованию эффекта альбедо.