O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 5-fevral kuni ijtimoiy sohalardagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan kengaytirilgan tarzda o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida 2025-2026 o‘quv yili davomida oliy ta’lim tashkiloti rektorining talabalar turar joyiga tashriflarini tashkil etish belgilangan.
Mazkur topshiriq ijrosini taʼminlash maqsadida Jizzax politexnika instituti rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov muntazam ravishda talabalar turar joylariga tashrif buyurib, institutda talabalar uchun barcha imkoniyatlarni yaratish, ularning muammolarini joyida hal etish boʻyicha qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, 2025-yil 14-oktabr kuni institut rektori maʼsullar hamrohligida 3-sonli talabalar turar joyida talaba-yoshlar uchun yaratilgan qulayliklar, ularni qiynayotgan muammolar va ularning kayfiyatini o‘rgandi.
Rektor talaba-yoshlar bilan yaqindan suhbat qurib, qo‘shimcha qulayliklar yaratish bo‘yicha mas’ullarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

Ректор посетил студенческое общежитие и тепло побеседовал со студентами.
В целях реализации задач, поставленных на расширенном совещании в режиме видеоконференции 5 февраля 2024 года, под руководством Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева было принято решение об организации посещения ректором высшего учебного заведения студенческих общежитий в 2025-2026 учебном году.
В целях реализации данной задачи ректор Джизакского политехнического института, доктор технических наук, профессор Алишер Усманкулов регулярно посещает студенческие общежития и проводит ряд работ по созданию всех возможностей для студентов в институте и решению возникающих у них проблем на местах.
В частности, 14 октября 2025 года ректор института в сопровождении должностных лиц ознакомился с условиями, созданными для студентов и молодёжи в студенческом общежитии № 3, проблемами, с которыми они сталкиваются, и их настроением.
Ректор провёл тесную беседу со студентами и дал соответствующие поручения ответственным за создание дополнительных удобств.