Xitoy Xalq Respublikasida xizmat safarida bo‘lib turgan Jizzax politexnika instituti vakillari — Avtomobilsozlik ilg‘or muhandislik maktabi direktori S.Djiyanbayev, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i M.Eshqulov, institut matbuot kotibi Jahongir Tulakov hamda “BYD Uzbekistan Factory” qo‘shma korxonasi xodimlar bo‘yicha ijrochi direktori N.Pirmetovalar Xitoyning yetakchi oliy ta’lim muassasalaridan biri bo‘lgan Hefei texnologiya universitetiga tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida tomonlar o‘zaro ilmiy-akademik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish masalalarini atroflicha muhokama qildilar. Xususan, qo‘shma fakultet tashkil etish, ta’lim dasturlarini integratsiya qilish, professor-o‘qituvchilar almashinuvi, investitsiya loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, JizPIda sun’iy intellekt yo‘nalishida zamonaviy qo‘shma ilmiy-laboratoriya tashkil etish tashabbuslari ilgari surildi.
Mazkur uchrashuv ikki oliygoh o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yanada mustahkamlash, innovatsion texnologiyalar, ilmiy tadqiqotlar va kadrlar tayyorlash sohasida o‘zaro tajriba almashish uchun muhim platforma bo‘ldi.

Представители Джизакского политехнического института, находящиеся с рабочей поездкой в Китайской Народной Республике, – директор Высшей школы автомобильной инженерии С. Джиянбаев, начальник отдела международного сотрудничества М. Эшкулов, пресс-секретарь института Джахонгир Тулаков и исполнительный директор по персоналу совместного предприятия BYD Uzbekistan Factory Н. Пирметова – посетили Хэфэйский технологический университет, один из ведущих высших учебных заведений Китая.
В ходе визита стороны подробно обсудили вопросы вывода научно-академического сотрудничества на новый уровень. В частности, были выдвинуты инициативы по созданию совместного факультета, интеграции образовательных программ, обмену профессорско-преподавательским составом, реализации инвестиционных проектов, а также созданию современной совместной научной лаборатории в области искусственного интеллекта в Джизакском политехническом институте.
Данная встреча стала важной площадкой для дальнейшего укрепления стратегического сотрудничества между двумя вузами, обмена опытом в области инновационных технологий, научных исследований и подготовки кадров.