Jizzax politexnika institutida kasbiy ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish hamda ushbu jarayonlarni tizimli tashkil etish masalalari bo‘yicha seminar o‘tkazildi
Jizzax viloyati hokimligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar boshqarmasi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 23-oktabrdagi PF-190 va PQ-316 sonli  "Kasbiy ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish hamda ushbu jarayonlarni tizimli tashkil etish masalalari" yuzasidan semenar tashkil etildi.
Tadbir Viloyat savdo-sanoat palatasi, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik boshqarmasi, Maktabgacha va maktab ta’limi bo'limlari, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi viloyat filiali, Yirik ish beruvchi tashkilotlar va Texnikum rahbarlari bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Seminarning asosiy maqsadi — “Kasbiy ta’lim tizimida boshqaruv samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident  Farmon va Qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish  va o'zaro hamkorlikni mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.
Seminar yakunida ishtirokchilar Jizzax politexnika institutida tashkil etilgan Muhandislik maktabi hamda Muqobil energiyalarni tadqiq etish ilmiy-amaliy markazi faoliyati va talabalarning amaliy mashgʻulotlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar.

Хокимият Джизакской области, Управление высшего образования, науки и инноваций организовали семинар, посвященный вопросам вывода системы профессионального образования на новый уровень и системной организации этих процессов в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2025 года № ПФ-190 и ПП-316.
Мероприятие проводилось совместно с Торгово-промышленной палатой области, Департаментом сокращения бедности и занятости населения, Департаментом дошкольного и школьного образования, областным отделением Агентства по внешней трудовой миграции, крупными работодателями и руководителями техникумов.
Основной целью семинара стала реализация задач, обозначенных в Указе и Постановлении Президента «О мерах по повышению эффективности управления в системе профессионального образования», а также укрепление взаимного сотрудничества.
В завершение семинара участники ознакомились с деятельностью Инженерной школы и Научно-практического центра исследований альтернативной энергетики, созданных при Джизакском политехническом институте, а также условиями, созданными для прохождения производственной практики студентами.