Jizzax politexnika institutida kasbiy ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish hamda ushbu jarayonlarni tizimli tashkil etish masalalari bo‘yicha seminar o‘tkazildi
Jizzax viloyati hokimligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar boshqarmasi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 23-oktabrdagi PF-190 va PQ-316 sonli  "Kasbiy ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish hamda ushbu jarayonlarni tizimli tashkil etish masalalari" yuzasidan semenar tashkil etildi.
Tadbir Viloyat savdo-sanoat palatasi, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik boshqarmasi, Maktabgacha va maktab ta’limi bo'limlari, Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi viloyat filiali, Yirik ish beruvchi tashkilotlar va Texnikum rahbarlari bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Seminarning asosiy maqsadi — “Kasbiy ta’lim tizimida boshqaruv samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident  Farmon va Qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish  va o'zaro hamkorlikni mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.
Seminar yakunida ishtirokchilar Jizzax politexnika institutida tashkil etilgan Muhandislik maktabi hamda Muqobil energiyalarni tadqiq etish ilmiy-amaliy markazi faoliyati va talabalarning amaliy mashgʻulotlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar.

A seminar was held at the Jizzakh Polytechnic Institute on the issues of bringing the vocational education system to a new level and systematically organizing these processes
The Jizzakh regional administration, the Department of Higher Education, Science and Innovations organized a seminar on the issues of bringing the vocational education system to a new level and the systematic organization of these processes in accordance with the Resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-190 and PQ-316 dated October 23, 2025.
The event was held in cooperation with the Regional Chamber of Commerce and Industry, the Department of Poverty Reduction and Employment, the Department of Preschool and School Education, the regional branch of the Agency for Foreign Labor Migration, large employers and heads of technical schools.
The main goal of the seminar was to implement the tasks set out in the Presidential Decree and Resolution “On measures to improve management efficiency in the vocational education system” and to strengthen mutual cooperation.
At the end of the seminar, the participants got acquainted with the activities of the Engineering School and the Scientific and Practical Center for Alternative Energy Research established at the Jizzakh Polytechnic Institute, as well as the conditions created for students' practical training.