Zomin tumanida yana bitta yirik loyiha — “Navoiy sanoatni rivojlantirish kompleksi” maxsus sanoat parkining Zomin tumani filialida keng turdagi maishiy texnika vositalari hamda butlovchi qismlarni ishlab chiqaruvchi “Artel elektroniks Zomin” MChJ o‘z faoliyatini boshladi. Zavod 2027-yilning ikkinchi choragiga qadar to‘la quvvatda ishga tushgandan so‘ng bitiruvchi yoshlar va ishsiz fuqarolarning 7000 nafari ish bilan bandligi ta’minlanadi.
Korxona 41 gektar maydonda tashkil etilgan bo‘lib, loyiha doirasida 80,0 mln dollar investitsiyalar hisobiga yiliga 1 mln dona mahsulotlar ishlab chiqariladi hamda 7000 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Loyihani to‘liq ishga tushirish 2027 yil ikkinchi choragiga rejalashtirilgan.
Aynan bitiruvchi yoshlar va ishsiz aholini ish bilan bandligini ta’minlash maqsadida zavodda ochiq eshiklar kuni tashkil etildi.
Tadbirda oliy o‘quv yurti bitiruvchilari, bugungi kunda ish izlayotgan 2000 dan ziyod yoshlar, xususan, Jizzax politexnika institutini 2024-2025 o‘quv yilida tamomlagan 100 ga yaqin sobiq talabalar hamda professor-o‘qituvchilar institut rahbariyati boshchiligida faol ishtirok etdilar.
Ularga korxona faoliyati, ishlab chiqarish jarayoni, ish sharoitlari hamda mavjud bo‘sh ish o‘rinlari haqida batafsil ma’lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, ishtirokchilarga mehnat qonunchiligi, kasbiy rivojlanish imkoniyatlari, kasb-hunar o‘rganish dasturlari hamda bandlik siyosatining afzalliklari bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi.
Mazkur tashabbus yoshlarning mehnat bozorida faol ishtirok etishlari, o‘z salohiyatlarini to‘liq namoyon qilishlari hamda tuman miqyosida bandlik ko‘rsatkichlarini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Tadbir yakunida oliy ta’lim muassasalari vakillari, xususan, Jizzax politexnika instituti rahbariyati hamda Artel zavodi rahbariyati o‘rtasida memorandum imzolandi. Bu hujjat yoshlarni ish bilan ta’minlash, korxona va ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Tadbir davomida institutimizning 9 nafar  bitiruvchilari bilan ishga joylashish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Another major project in the Zamin district is the Zamin district branch of the Navoi Industrial Development Complex, where Artel Electronics Zamin LLC, a manufacturer of a wide range of household appliances and components, has begun its activities. After the plant is fully operational by the second quarter of 2027, it will provide employment to 7,000 young graduates and unemployed citizens.
The enterprise is located on an area of 41 hectares, and within the framework of the project, 1 million products will be produced annually and 7,000 new jobs will be created due to investments of $80.0 million. The full launch of the project is planned for the second quarter of 2027.
An open day was organized at the plant precisely in order to ensure employment of young graduates and the unemployed.
Graduates of the university, more than 2,000 young people currently looking for work, in particular, about 100 former students and professors who graduated from the Jizzakh Polytechnic Institute in the 2024-2025 academic year, actively participated in the event, led by the institute's leadership.
They were provided with detailed information about the enterprise's activities, production processes, working conditions, and available vacancies.
The participants were also briefed on labor legislation, professional development opportunities, vocational training programs, and the advantages of employment policy.
This initiative serves to actively participate in the labor market, fully demonstrate their potential, and improve employment indicators at the district level.
At the end of the event, a memorandum was signed between representatives of higher education institutions, in particular, the leadership of the Jizzakh Polytechnic Institute and the leadership of the Artel plant. This document is aimed at providing employment to young people, strengthening cooperation between enterprises and educational institutions.
During the event, agreements were reached on employment with 9 graduates of our institute.
The main goal of this event is to involve young people in the production process, increase their activity in the labor market, and ensure their stable employment.