Jizzax politexnika institutida 16-noyabr — Xalqaro bag‘rikenglik kuni munosabati bilan “O‘zbekiston – bag‘ri keng diyor” mavzusida madaniyat festival o‘tkazildi.
BMT Bosh Assambleyasining qaroriga muvofiq, 1997-yildan buyon butun dunyoda har yili 16-noyabr «Xalqaro bag‘rikenglik kuni» sifatida nishonlanib kelinadi.
Yurtimizda ham 10–15 noyabr kunlari mazkur sana munosabati bilan Bag‘rikenglik haftaligi tadbirlari o‘tkazilmoqda.
«Bag‘rikenglik haftaligi»ni o‘tkazishdan maqsad jamiyatimizda do‘stlik va bag‘rikenglik muhitini mustahkamlash, yoshlarni Vatanga muhabbat va sadoqat, milliy hamda umuminsoniy qadriyatlarni hurmat qilish ruhida tarbiyalash, xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalarini rivojlantirishdan iborat.
Jizzax politexnika institutida Jizzax viloyati hokimligining 2025-yil 10-noyabrdagi №06-156- son yig‘ilishi bayonidagi topshiriqning ijrosini ta’minlash maqsadida sana munosabati bilan “O‘zbekiston — bag‘rikeng diyor” mavzusida turli millat vakillari bilan hamkorlikda festival tashkil etildi.
Tadbirda Qozoq milliy madaniy markazi raisi U.Saydamanov, Qirg‘iz milliy madaniy markazi raisi o‘rinbosari T.Jabborov, Tojik milliy madaniy markazi raisi o‘rinbosari Q.Sharipov, Tatar milliy madaniy markazi raisi o‘rinbosari E.Gizzatulina, Rus milliy madaniy markazi raisi M.Chujkof, JizPI Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i M.Xolbekova, fakultetlarning yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Tadbir davomida fakultetlarning iqtidorli talabalari tomonidan millatlararo totuvlik, do‘stlik va bag‘rikenglik g‘oyalarini aks ettiruvchi she’rlar hamda qo‘shiqlar mehmonlar uchun ijro etildi.
Talabalar chiqishlarida turli millatlarning madaniy an’analari, urf-odatlari va qadriyatlariga hurmat bilan yondashgan holda, yoshlar o‘rtasida mehr-oqibat, bag‘rikenglik hamda o‘zaro tushunish ruhini yanada mustahkamlashga qaratilgan ijodiy ishlanmalar taqdim etildi.
She’r va qo‘shiqlar orqali millatlararo do‘stlikning ahamiyati, O‘zbekistonning bag‘rikeng, ko‘p millatli jamiyat sifatidagi o‘rni, shuningdek, tarixiy va zamonaviy misollar orqali tinchlik hamda totuvlik g‘oyalari keng targ‘ib qilindi.
Tadbir davomida ijrochilar o‘zlarining badiiy mahorati hamda sahnadagi ifodali chiqishlari bilan tomoshabinlarning e’tiborini tortdi va ularning iliq qarsaklari bilan kutib olindi.
Shuningdek, talabalarning ijodiy chiqishlari yosh avlodni millatlararo do‘stlik, bag‘rikenglik va madaniyatlararo muloqotga jalb etish borasida katta ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Tadbir ishtirokchilari fikricha, bunday ijodiy chiqishlar nafaqat madaniyatlarni birlashtirish, balki yoshlarni vatanparvarlik, ijtimoiy birdamlik va bag‘rikenglik ruhida tarbiyalashga ham xizmat qildi.
«Bag‘rikenglik haftaligi» doirasida tashkil etiladigan tadbirlar aholi, ayniqsa yosh avlodni respublikamizda yashab turgan turli millat va elat vakillarining tili, madaniyati, anʼanalari va urf-odatlarini saqlash hamda rivojlantirishga, mamlakatimiz taraqqiyotiga o‘z hissasini qo‘shishga, jamiyatda ko‘p millatli katta oila tuyg‘usini, millatlararo totuvlik hamda diniy bag‘rikenglikni yana-da mustahkamlashga xizmat qiladi.

16 ноября, в Международный день толерантности, в Джизакском политехническом институте состоялся культурный фестиваль на тему «Узбекистан – толерантная страна».
В соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН, с 1997 года 16 ноября ежегодно отмечается во всем мире как «Международный день толерантности».
В нашей стране в этот день также проводятся мероприятия Недели толерантности с 10 по 15 ноября.
Цель проведения Недели толерантности – укрепление атмосферы дружбы и толерантности в обществе, воспитание молодежи в духе любви и преданности Родине, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, развитие дружественных отношений с зарубежными странами.
В целях реализации поручений, содержащихся в протоколе заседания хокимията Джизакской области № 06-156 от 10 ноября 2025 года, в Джизакском политехническом институте совместно с представителями разных национальностей был организован фестиваль на тему «Узбекистан – толерантный край».
В мероприятии приняли участие председатель Казахского национального культурного центра У.Сайдаманов, заместитель председателя Кыргызского национального культурного центра Т.Джаббаров, заместитель председателя Таджикского национального культурного центра К.Шарипов, заместитель председателя Татарского национального культурного центра Э.Гиззатулина, председатель Русского национального культурного центра М.Чуйков, первый проректор по работе с молодёжью и духовно-просветительской работе Джизакского областного института С.Эшбекова, начальник управления по работе с молодёжью, духовности и просвещения М.Холбекова, заместители деканов факультетов по работе с молодёжью, преподаватели и студенты.
В ходе мероприятия талантливые студенты факультетов выступили перед гостями со стихами и песнями, отражающими идеи межнационального согласия, дружбы и толерантности.
Выступления студентов представили творческие работы, направленные на дальнейшее укрепление духа доброты, толерантности и взаимопонимания в молодёжи, уважение культурных традиций, обычаев и ценностей разных народов.
В стихах и песнях широко пропагандировалась важность межнациональной дружбы, роль Узбекистана как толерантного, многонационального общества, а также идеи мира и согласия на исторических и современных примерах.
В ходе мероприятия артисты привлекли внимание зрителей своим артистическим мастерством и экспрессивными выступлениями на сцене, что было встречено тёплыми аплодисментами.
Также было отмечено, что творческие выступления студентов играют важную роль в привлечении молодого поколения к межнациональной дружбе, толерантности и межкультурному диалогу.
По словам участников мероприятия, подобные творческие выступления служат не только объединению культур, но и воспитанию молодёжи в духе патриотизма, социальной солидарности и толерантности.
Мероприятия, организуемые в рамках «Недели толерантности», помогут населению, особенно молодому поколению, сохранять и развивать язык, культуру, традиции и обычаи представителей различных национальностей и народностей, проживающих в нашей республике, внести вклад в развитие нашей страны, а также способствовать дальнейшему укреплению в обществе чувства большой многонациональной семьи, межнационального согласия и религиозной толерантности.