Tadbir 17-noyabr — Xalqaro talabalar kuni munosabati bilan tashkil etilib, yoshlarning ilmiy izlanishlari, kreativ ishlari va xalqaro hamkorlikdagi ishtirokini rag‘batlantirishga xizmat qildi.
Simpozium Jizzax davlat pedagogika universiteti, Ipak yo‘li tadqiqot akademiyasi hamda bir qator mahalliy va xorijiy ta’lim muassasalari hamkorligida o‘tkazildi.
JDPU rektori Maqsudjon Yuldashev o‘z nutqida simpoziumni talabalar va oliy ta’limning kelajagi uchun muhim ilmiy platforma sifatida e’tirof etdi.
Ipak yo‘li tadqiqot akademiyasi ijrochi direktori Azamat Akbarov esa yoshlarning bugungi izlanishlari kelajakda jamiyat taraqqiyotiga xizmat qilishini ta’kidladi.
Tadbirda Jizzax politexnika instituti Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Muhriddin Eshqulov ham ishtirok etib, talabalar uchun ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlarida muhim taklif va tavsiyalar berdi.

The 10th International Student Symposium titled “Supporting Research and Creative Efforts” was held at Jizzakh State Pedagogical University
The event, dedicated to International Students’ Day – 17 November, aimed to promote students’ scientific research, creative activities, and participation in global academic cooperation.
The symposium was jointly organized by Jizzakh State Pedagogical University, the Silk Road Research Academy, and several national and international educational institutions.
Rector of JSPU Maqsudjon Yuldashev emphasized in his opening speech that the symposium serves as an important scientific platform for students and the future of higher education.
Executive Director of the Silk Road Research Academy Azamat Akbarov highlighted that today’s research efforts of young scholars will contribute to the development of society in the future.
Head of the International Cooperation Department of Jizzakh Polytechnic Institute, Mukhriddin Eshkulov, also took part and shared valuable recommendations for students on their future research directions.