Ilmiy darajali professor-o‘qituvchilar uchun seminar-trening tashkil etildi
Jizzax politexnika institutida ilmiy tadqiqotlar, mahalliy va xorijiy loyihalar, tijoratlashtirish tizimi orqali pul mablag‘lari topish hamda Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 24-dekabrdagi 1030-son qaroriga ko‘ra ilmiy darajali o‘qituvchilarga ustamalar olish bo‘yicha seminar-trening o‘tkazildi.
Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor J.Abdunazarov seminarni kirish so‘zi bilan ochib, institutning Ilmiy innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘limida qilingan ishlar hamda ushbu markazning kelajakdagi rejalari haqida to‘xtalib o‘tdi.
Shundan so‘ng, Ilmiy innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish bo‘lim boshlig‘i B.Tursunov so‘zga chiqib, 2025-yilda institutda olingan patentlar, foydali modellar va elektron hisoblash mashinalari uchun olingan guvohnomalar, mahalliy ilmiy loyihalarda ishtiroki etish uchun qo‘yilgan talabalar hamda tijoratlashtirish tizimi orqali pul mablag‘lari topish bo‘yicha ma’lumot berib o‘tdi.

Организован семинар-тренинг для профессоров и преподавателей, имеющих ученые степени
В Джизакском политехническом институте состоялся семинар-тренинг, посвященный научным исследованиям, отечественным и зарубежным проектам, привлечению средств через систему коммерциализации и премированию преподавателей с учеными степенями в соответствии с Постановлением Кабинета Министров № 1030 от 24 декабря 2019 года.
Проректор по научной работе и инновациям Дж. Абдуназаров открыл семинар вступительным словом и рассказал о работе отдела коммерциализации научно-инновационных разработок института и планах развития центра.
Затем выступил начальник отдела коммерциализации научно-инновационных разработок Б. Турсунов, который представил информацию о патентах, полезных моделях и свидетельствах на электронные вычислительные машины, полученных институтом в 2025 году, о студентах, приглашенных к участию в отечественных научных проектах, а также о привлечении средств через систему коммерциализации.