Joriy yilning 18-noyabr kuni Berlin shahrida “Ta’limdan sanoatgacha: O‘zbekiston–Yevropa Ittifoqi ko‘p vektorli hamkorlik istiqbollari” mavzusidagi Birinchi O‘zbekiston–Germaniya universitetlari forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumda Jizzax politexnika instituti nomidan xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Muhriddin Eshqulov ishtirok etdi. Tadbir davomida Yevropaning yetakchi universitetlari bilan:
o‘zaro tajriba almashish,
Erasmus+ akademik almashinuv dasturlarida hamkorlikni kuchaytirish,
ilmiy hamkorlikni kengaytirish
yo‘nalishlarida muzokaralar olib borildi.
Forum yakunida JizPI Zittau/Görlitz amaliy fanlar universiteti (HSZG) va G‘arbiy Sakson amaliy fanlar universiteti (WHZ) bilan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlarni imzoladi.
Ushbu kelishuvlar JizPIning Yevropa oliy ta’lim makoni bilan integratsiyasini jadallashtirib, talabalar hamda professor-o‘qituvchilar uchun yangi xalqaro imkoniyatlar yaratadi.

Джизакский политехнический институт принял участие в Первом Форуме университетов Узбекистана и Германии в Берлине
18 ноября в Берлине состоялся Первый Форум университетов Узбекистана и Германии на тему: «От образования к индустрии: перспективы многовекторного сотрудничества Узбекистана и Европейского Союза».
Джизакский политехнический институт представлял Мухриддин Эшкулов, начальник отдела международного сотрудничества. В ходе форума были проведены переговоры с ведущими университетами Европы по направлениям:
обмен опытом,
укрепление сотрудничества в рамках программ академической мобильности Erasmus+,
расширение научного взаимодействия.
По итогам форума ДжизПИ подписал меморандумы о сотрудничестве с Университетом прикладных наук Циттау/Герлиц (HSZG) и Западносаксонским университетом прикладных наук Цвиккау (WHZ).
Данные соглашения ускоряют интеграцию ДжизПИ в европейское образовательное пространство и открывают новые международные возможности для студентов и преподавателей.