Jizzax viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Ulug‘bek Mustafoyev tashrif bilan Jizzax politexnika institutida bo‘lib, Muhandislik maktabi faoliyati va talabalarning amaliy mashgʻulotlari uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.
Bugungi kunda mazkur Muhandislik maktabi muhandis va texnologlarning yangi avlodini shakllantirishning maydoniga aylangan. Bu yerda Jizzax politexnika instituti talabalari zamonaviy yuqori texnologik uskunalar va real ishlab chiqarish modellarida amaliyot oʻtab, zamonaviy kasblarni egallamoqda.
Institutning transport sohasida tahsil olayotgan 4 ta ta’lim yo‘nalishidan 2-kursni tamomlagan iqtidorli va yuqori natijalarga erishgan 30 nafar talabalar BYD talabi va zamonaviy o‘quv dasturi asosida 2 yil davomida 3-4 kursda o‘qitiladi. Bunda zavod bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri dual ta’lim tizimi ham yo‘lga qo‘yiladi. Natijada qo‘shimcha tarzda maxsus sertifikatga ega bo‘lishadi. Ushbu talabalarning 30% muhandislik maktabiga magistratura mutaxassisligiga o‘qishga qabul qilinadi.
“BYD Uzbekistan factory” qo‘shma korxonasida ishlab faoliyat yuritayotgan ishchi xodimlar xorijiy oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilar tomonidan malakasi oshiriladi hamda muhandislik maktabi maxsus sertifikatiga ega bo‘lishadi.
Transport vositalariga texnik xizmat ko‘rsatish va servis sohasida Jizzax viloyati yoshlarini 10 dan ortiq zamonaviy kasb hunar turlariga o‘qitiladi (Maxsus kasb sertifikati beriladi).
“BYD Uzbekistan factory” qo‘shma korxonasi tomonidan muhandislik maktabida yangi o‘quv platformasi yaratildi hamda ishlab chiqarish jarayonlaridagi yetuk mutaxassislardan 7 nafari muhandislik maktabiga ishga qabul qilindi.
Yosh mutaxassislar payvandlash texnologiyalarini oʻzlashtirishni, sanoat robotlarini dasturlashni, avtomobil dvigatellarini yigʻishni va avtomobillarni loyihalashni oʻrganmoqda. Bunday format akademik bilimlarni amaliy koʻnikmalar bilan uygʻunlashtiradi.

Исполняющий обязанности хокима Джизакской области Улугбек Мустафаев посетил Инженерную школу
Исполняющий обязанности акима Джизакской области Улугбек Мустафаев посетил Джизакский политехнический институт и ознакомился с деятельностью Инженерного факультета и условиями, созданными для прохождения производственной практики студентами.
Сегодня этот Инженерный факультет стал площадкой для формирования нового поколения инженеров и технологов. Здесь студенты Джизакского политехнического института проходят практику на современном высокотехнологичном оборудовании и реальных производственных образцах, осваивая современные профессии.
30 талантливых и высококвалифицированных студентов, окончивших 2-й курс по 4 направлениям образования в сфере транспорта, будут проходить обучение на 3-4 курсах в течение 2 лет с учетом требований BYD и современной учебной программы. При этом будет налажена дуальная система обучения непосредственно с заводом. В результате студенты дополнительно получат специальный сертификат. 30% из этих студентов будут приняты в инженерный факультет на обучение в магистратуре.
Сотрудники совместного предприятия «BYD Uzbekistan factory» пройдут повышение квалификации у профессоров и преподавателей зарубежных вузов и получат специальный сертификат инженерной школы.
В сфере технического обслуживания и ремонта транспортных средств молодежь Джизакской области будет обучаться более чем 10 современным профессиям (будут выдаваться специальные профессиональные сертификаты).
Совместное предприятие «BYD Uzbekistan factory» создало новую учебную площадку в инженерной школе, куда приняты на работу 7 опытных специалистов по производственным процессам.
Молодые специалисты осваивают сварочные технологии, программируют промышленных роботов, собирают автомобильные двигатели и проектируют автомобили. Этот формат обучения сочетает академические знания с практическими навыками.