Jizzax politexnika institutida “Milliy qadriyatlar va ularning millat ma’naviyatidagi o‘rni” shiori ostida “Unsin” filmi namoyish etildi. Mazkur film yozuvchi Sh. Norqulovning asari asosida “Mutolaa” loyihasi tomonidan suratga olingan bo‘lib, o‘ziga xos falsafiy mazmuni, milliy ruhdagi hikoyasi bilan talabalar e’tiborini tortdi.
Film davomida tomoshabinlar o‘z-o‘zidan jiddiylikka cho‘mib, jimlikda davom etadigan voqealarni kuzatishni istab qoldi. Hikoyaning nomi nega aynan “Unsin” deb qo‘yilgani, undagi qorong‘u qabriston manzarasi, bo‘ronli tun va Unsin obrazining jasorati — bularning barchasi talabalarni chuqur o‘yga toldirdi.
Asarni o‘qigan va filmni tomosha qilgan yoshlar bir ovozdan Unsin obrazining nafaqat o‘tmishdagi, balki bugungi kun qizlari uchun ham dolzarb ma’naviy xabar borligini ta’kidlashdi.
Kino asosidagi hikoyada dodxo va uning uyidagi milliy an’analar, sandal atrofidagi muloqotlar, tun yarimida eshitilgan shamolning o‘tkir ovozi, odam ruhiyatidagi qo‘rquv va qat’iyat chiroyli tasvirlangan. Go‘riston manzaralarining tasviri esa tomoshabinlarda insonning hayot, o‘lim, jasorat va e’tiqod haqidagi mulohazalarini yanada kuchaytirdi.
Mazkur tadbir talabalarda ma’naviy fikrlash, milliy o‘zlikni anglash va badiiy asarlarni teran idrok etish ko‘nikmalarini yanada mustahkamladi.

В Джизакском политехническом институте был показан фильм «Унсин» под девизом «Национальные ценности и их место в духовности нации». Фильм был снят в рамках проекта «Мутолаа» по мотивам произведения писателя Ш. Норкулова и привлёк внимание студентов своим уникальным философским содержанием и национальным духом.
Во время просмотра фильма зрители невольно погрузились в серьёзность происходящего и захотели следить за событиями, разворачивающимися в тишине. Почему рассказ назван «Унсин», мрачная сцена на кладбище, бурная ночь и мужество героини Унсин – всё это заставило студентов глубоко задуматься.
Молодые люди, прочитавшие произведение и посмотревшие фильм, единодушно отметили, что образ Унсин несёт в себе актуальное духовное послание не только для девушек прошлого, но и для современных.
Фильм прекрасно передает национальные традиции додхо и его дома, разговоры вокруг сандала, резкий шум ветра посреди ночи, страх и решимость в человеческой душе. Изображение сцен на кладбище ещё больше усилило размышления зрителей о жизни, смерти, мужестве и вере.
Это мероприятие ещё больше укрепило у студентов навыки духовного мышления, понимания национальной идентичности и глубокого восприятия произведений искусства.