Jizzax politexnika institutida sun’iy intellekt texnologiyalari bo'yicha seminar-trening bo‘lib o‘tdi
Jizzax politexnika institutida talabalarning innovatsion fikrlashini rivojlantirish, raqamli savodxonligini oshirish hamda sun’iy intellekt imkoniyatlarini amaliyotga joriy etish maqsadida "Sun’iy intellekt texnologiyalari orqali yuksak marralar sari" mavzusida seminar-trening tashkil etildi.
Institut konferensiyalar zalida o‘tkazilgan tadbirda Sun’iy intellekt departamenti direktori o‘rinbosari S. Ro‘zimov, AT departamenti Loyiha ofisi rahbari M. Nuritdinov, shuningdek, Osnova edtech va Alpha Business School asoschisi A. Chekhov, XCDM va BAL kompaniyalari katta dasturchisi A. Nematov, institut Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori J.Abdunazarov ishtirok etdi.
Seminar davomida:
AI texnologiyalarining mohiyati va turlari;
ularning sanoat, ta’lim va biznesdagi qo‘llanilishi;
ChatGPT, KotibAI, NotebookLM kabi zamonaviy AI vositalardan foydalanish bo‘yicha amaliy ko‘rsatmalar taqdim etildi.
Tadbir yakunida o‘tkazilgan savol-javoblar talabalarga o‘z sohalarida AI imkoniyatlarini qo‘llashga doir aniq yo‘nalishlar berdi hamda innovatsion fikrlashni kuchaytirishga xizmat qildi.

В целях развития инновационного мышления студентов, повышения их цифровой грамотности и практического применения возможностей искусственного интеллекта в Джизакском политехническом институте был организован семинар-тренинг на тему «На пути к высоким целям с помощью технологий искусственного интеллекта».
В мероприятии, проходившем в конференц-зале института, приняли участие заместитель директора отдела искусственного интеллекта С. Розимов, руководитель проектного офиса ИТ-отдела М. Нуритдинов, а также основатель Osnova edtech и Alpha Business School А. Чехов, старший разработчик компаний XCDM и BAL А. Нематов, проректор по научным вопросам и инновациям института Дж. Абдуназаров.
В ходе семинара были представлены:
сущность и виды технологий ИИ;
их применение в промышленности, образовании и бизнесе;
практические инструкции по использованию современных инструментов ИИ, таких как ChatGPT, KotibAI, NotebookLM.
Сессия вопросов и ответов в конце мероприятия дала студентам четкие указания по применению возможностей искусственного интеллекта в их областях и способствовала развитию инновационного мышления.