O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–207-sonli Farmoni ijrosi doirasida, bugun 3-mintaqaviy muvofiqlashtirish markazining 30-sonli manzil-koloniyasiga Jizzax politexnika instituti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova boshchiligida institut talaba-yoshlari tashrif buyurdi.
Tashrifdan ko‘zlangan asosiy maqsad — giyohvandlik va narkojinoyatchilikning og‘ir oqibatlarini yoshlar ongiga chuqur singdirish, huquqbuzarliklarning oldini olish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish hamda talaba-yoshlarda ijtimoiy mas’uliyatni yanada kuchaytirishdan iborat bo‘ldi.
Tashrif jarayonida talaba-yoshlarmanzil-koloniyasida mahkumlarni jamiyatga qayta moslashtirishga qaratilgan reabilitatsiya hamda psixologik qo‘llab-quvvatlash mashg‘ulotlari bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, mahkumlar jinoyat yo‘liga kirib qolish sabablari, giyohvandlikning inson hayotini izdan chiqaruvchi vayronkor ta’siri, pushaymon va og‘ir oqibatlar haqida real hayotiy misollar keltirib o'tildi.
Tadbir davomida mutaxassislar tomonidan talaba-yoshlarga jinoyatchilikning oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan profilaktik ishlar, mutasaddi tashkilotlar hamkorligi, jamiyatdagi barqarorlikni ta’minlashda yoshlarning mas’uliyati haqida ham batafsil tushuntirishlar berildi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga atroflicha javob oldilar.
S. Eshbekova ushbu tashrifning nafaqat amaliy, balki tarbiyaviy ahamiyati ham nihoyatda yuqori ekanini ta’kidlab, talaba-yoshlarni hayotda to‘g‘ri yo‘lni tanlashga, sog‘lom fikr va mustahkam iroda bilan jamiyat taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishga chaqirdi.

В рамках выполнения Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-207 от 3 ноября 2025 года «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступлений» сегодня студенты института во главе с первым проректором по делам молодежи и духовно-воспитательным вопросам Джизакского политехнического института С. Эшбековой посетили адрес-колонию № 30 3-го областного координационного центра.
Главная цель визита – глубокое закрепление в сознании молодежи серьезности последствий наркомании и наркопреступлений, профилактика преступлений, пропаганда здорового образа жизни и дальнейшее укрепление социальной ответственности среди студентов.
В ходе визита студенты и молодежь ознакомились с реабилитационной и психологической подготовкой, направленной на реадаптацию осужденных к жизни в обществе в исправительной колонии. Они также привели реальные примеры причин, по которым осужденные обращаются к преступности, разрушительного воздействия наркомании на жизнь человека, сожаления и серьезных последствий.
В ходе мероприятия эксперты подробно рассказали студентам и молодежи о проводимой профилактической работе по предотвращению преступности, сотрудничестве компетентных организаций и ответственности молодежи за обеспечение стабильности в обществе. Студенты получили подробные ответы на свои вопросы.
С. Эшбекова, подчеркнув, что этот визит носит не только практический, но и чрезвычайно познавательный характер, призвала студентов и молодежь выбирать правильный жизненный путь, вносить достойный вклад в развитие общества со здравым смыслом и твердой волей.