“Jizzax akkumulyator zavodi” AJ bazasida tashkil etilgan Jizzax politexnika instituti “Kimyo muhandisligi” kafedrasi filialining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Yangi filialda “Kimyo muhandisligi”, “Metallurgiya muhandisligi”, “Neft va gazni qayta ishlash texnologiyasi” yo‘nalishlari hamda “Kelajak akkumulyator ishlab chiqarish muhandisligi” magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi.
Ushbu filial zamonaviy laboratoriya uskunalari bilan jihozlangan bo‘lib, ilmiy-tadqiqot ishlari ham olib borilmoqda.
Bir soʻz bilan aytganda, filial talaba-yoshlar uchun real ishlab chiqarish muhitida bilim va ko‘nikma olish uchun mustahkam platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar mazkur hamkorlik yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash, innovatsion texnologiyalarni amaliyotga joriy etishda muhim qadam ekanini ta’kidlashdi.
Institut amalga oshirilayotgan bu kabi loyihalar ta’lim, fan va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash, talabalar uchun amaliy bilim va tajriba imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi, desak mubolagʻa boʻlmaydi.

Состоялась церемония открытия филиала кафедры химической инженерии Джизакского политехнического института, созданного на базе Джизакского аккумуляторного завода.
Новый филиал будет готовить специалистов по направлениям «Химическая инженерия», «Металлургическая инженерия», «Технология переработки нефти и газа» и магистерской специальности «Инженерное проектирование будущего аккумуляторного производства».
Филиал оснащен современным лабораторным оборудованием, также проводятся научные исследования.
В целом, филиал служит прочной платформой для студентов и молодежи, позволяющей получать знания и навыки в реальной производственной среде.
Выступавшие на мероприятии отметили, что это сотрудничество является важным шагом в подготовке высококвалифицированных специалистов и внедрении инновационных технологий на практике.
Не будет преувеличением сказать, что подобные проекты, реализуемые институтом, способствуют укреплению интеграции образования, науки и производства, а также расширяют возможности для студентов получать практические знания и опыт.