Bugun, 6-yanvar kuni dekan o‘rinbosarlari hamda tyutorlar uchun tashkil etilgan o‘quv seminarining to‘rtinchi kuni belgilangan dastur asosida davom etdi.
Dasturga muvofiq, mas’ul tyutorlar B.Turopov hamda A.G‘ofurovalar tomonidan Vazirlar Mahkamasining “Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida” 2025-yil 10-martdagi 149-sonli qarori mazmun-mohiyati bo‘yicha ma’ruza qilindi.
Shundan so‘ng ma’ruza qilish navbati Iqtidorli talabalarni ilmiy tadqiqot faoliyatini tashkil etish bo‘limi boshlig‘i A.Mustafoqulovga berildi.
A.Mustafoqulov tomonidan "Vazirlar Mahkamasining 2008-yil 13-oktabrdagi Oʻzbekiston iqtidorli yoshlarnitaqdirlash va moddiy rag‘batlantirish to‘g‘risida 226-son qarori" haqida atroflicha ma’lumot berildi.
Navbatda Energetika muhandisligi fakulteti tyutori M.Mirzayev tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 26-martdagi PQ-5040-sonli qarori Ma’naviy-ma’rifiy ishlar tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida ma’ruza qilindi.
Navbatda Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i X.Xayitov so‘zga chiqib, oldinda turgan imtihon jarayonlarining ochiq va shaffof, korrupsiya, shu jumladan manfaatlar to‘qnashuvidan holi o‘tishini ta‘minlash oldinda turgan asosiy vazifalarimizdan ekanligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, amalga oshirilayotgan ishlar, tizimdagi yangiliklar haqida to‘xtalib, korrupsiyaviy holatlarning oldini olish yuzasidan tegishli tavsiyalarini berdi.
Yakunda yil davomida samarali ishlagan, o‘zining halol va fidokorona mehnati, xizmat vazifalarini mas’uliyat bilan bajarib kelayotgani uchun bir qator tyutorlar mehnati e‘tirof etilib, tashakkurnoma hamda sovg‘alar bilan taqdirlandilar.

The dedicated work of tutors was recognized.
Today, on January 6, the fourth day of the training seminar organized for deputy deans and tutors continued in accordance with the established program.
In line with the program, responsible tutors B. Turopov and A. G‘ofurova delivered a lecture on the essence and significance of Resolution No. 149 of the Cabinet of Ministers dated March 10, 2025, “On Approval of the Regulation on the Procedure for Granting and Redistributing Grants to Students in Higher Education Institutions.”
After that, the floor was given to A. Mustafoqulov, Head of the Department for Organizing the Scientific Research Activities of Gifted Students.
A. Mustafoqulov provided detailed information on Resolution No. 226 of the Cabinet of Ministers dated October 13, 2008, “On Awarding and Providing Financial Incentives to Gifted Youth of Uzbekistan.”
Next, a lecture was delivered by M. Mirzayev, tutor of the Faculty of Energy Engineering, on Resolution No. PQ-5040 of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 26, 2021, “On Measures to Fundamentally Improve the System of Spiritual and Educational Work.”
Subsequently, X. Khayitov, Head of the Anti-Corruption “Compliance Control” System Management Department, addressed the participants, emphasizing that ensuring transparency and openness in the upcoming examination processes, free from corruption and conflicts of interest, is one of the key tasks ahead.
He also spoke about the ongoing work and innovations within the system and provided relevant recommendations aimed at preventing corruption-related situations.
At the conclusion of the seminar, the efforts of a number of tutors who had worked effectively throughout the year and demonstrated honesty, dedication, and a high sense of responsibility in fulfilling their official duties were recognized. They were awarded certificates of appreciation and commemorative gifts.