“Rektor stipendiyasi” sovrindorlari hamda sport musobaqalari gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi
2025-yil 11-martdagi “Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Sport vazirligi, Yengil atletika federatsiyasi, Markaziy Osiyo yurish va yugurish akademiyasi bilan birgalikda “Talaba-yoshlarni sog‘lom turmush tarziga targ‘ib qilish, ularni muntazam sport bilan shug‘ullanishga jalb etish uchun “Talaba-yugur” ko‘ngillilar yugurish sport musobaqasini o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi 10-son Qo‘shma qarori qabul qilingan bo‘lib, mazkur qo‘shma qarorga asosan bir yilda 2 marotaba bahorgi va kuzgi mavsumlarda “Talaba - yugur” ko‘ngillilar yugurish sport musobaqasi o‘tkaziladi.
2025-yil 29-sentyabr kuni Jizzax viloyatida o‘tkazilgan (https://t.me/jizpi_online/46621) “Talaba - yugur” ko‘ngillilar yugurish sport musobaqasida Jizzax politexnika institutining 500 nafardan ortiq talaba-yoshlari faol ishtirok etdi. Qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan Nizomning 28, 29, 30 va 31-bandlariga asosan talabalar orasidan kurslar kesimida 1-, 2- va 3-o‘rinlarni egallagan egallagan (o‘g‘il va qiz bolalar bo‘yicha alohida-alohida) 22 nafar talaba-yosh (https://t.me/jizpi_online/51916)g‘olib deb topildi. Jumladan, 1-o‘rinni egallagan talaba-yoshlar 6 (olti) oy davomida bazaviy stipendiya miqdorining 50 foizi miqdorida - 1 709 010 so‘m, 2-o‘rinni egallagan talaba-yoshlar 4 (to‘rt) oy davomida bazaviy stipendiya miqdorining 50 foizi miqdorida - 1 139 340 so‘m, 3-o‘rinni egallagan talaba-yoshlar 2 (ikki) oy davomida bazaviy stipendiya miqdorining 50 foizi miqdorida - 569 670 so‘m bilan “Rektor stipendiyasi” bilan rag‘batlantirildi (https://t.me/jizpi_online/51910?single).
2026-yil 17-yanvar kuni “Talaba-yugur” ko‘ngillilar yugurish musobaqalarida g‘olib bo‘lgan talaba-yoshlarni taqdirlash marosimi tantanali ravishda o‘tkazildi. Taqdirlash tadbirida institut rektori tomonidan talaba-yoshlarga vaucherlar berildi.
Tadbir “14-yanvar — Vatan himoyachilari kuni” munosabati bilan o‘tkazilgan sport musobaqalari g‘oliblarini taqdirlash marosimiga ulanib ketdi.
Institutda Jismoniy tarbiya kafedrasi hamda “JizPI” sport klubi hamkorligida “Sportchi – yurt himoyachisi” shiori ostida professor-o‘qituvchilar va xodimlar o‘rtasida sportning voleybol, arqon tortish, stol tennisi, shaxmat hamda shashka turlari musobaqalari tashkil etilgan edi (https://t.me/jizpi_online/51545).
Mazkur sport musobaqalarida faol ishtirok etib, g‘oliblikni qo‘lga kiritgan ishtirokchilar hamda jamoalar institut Kasaba uyushmasi tomonidan diplom hamda qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.

Состоялась церемония награждения лауреатов «Стипендии ректора», а также победителей спортивных соревнований.
В соответствии с Совместным постановлением № 10 от 11 марта 2025 года, принятым совместно Министерством высшего образования, науки и инноваций, Министерством спорта, Федерацией лёгкой атлетики и Центральноазиатской академией ходьбы и бега «О порядке проведения волонтёрских беговых спортивных соревнований „Талаба-югур“», направленных на пропаганду здорового образа жизни среди студенческой молодёжи и привлечение её к регулярным занятиям спортом, соревнования «Талаба-югур» проводятся два раза в год — в весенний и осенний сезоны.
29 сентября 2025 года в Джизакской области в волонтёрских беговых соревнованиях «Талаба-югур» приняли активное участие более 500 студентов Джизакского политехнического института. В соответствии с пунктами 28, 29, 30 и 31 Положения, утверждённого Совместным постановлением, победителями были признаны 22 студента (отдельно среди юношей и девушек), занявшие 1-е, 2-е и 3-е места по курсам обучения. В частности, студенты, занявшие 1-е место, были поощрены «Стипендией ректора» в размере 50 процентов базовой стипендии сроком на 6 месяцев (1 709 010 сумов); занявшие 2-е место — на 4 месяца (1 139 340 сумов); занявшие 3-е место — на 2 месяца (569 670 сумов).
17 января 2026 года состоялась торжественная церемония награждения студентов-победителей волонтёрских беговых соревнований «Талаба-югур». В ходе церемонии ректор института вручил студентам-победителям ваучеры.
Мероприятие было объединено с церемонией награждения победителей спортивных соревнований, проведённых в связи с празднованием 14 января — Дня защитников Родины.
Совместно с кафедрой физического воспитания и спортивным клубом «JizPI» под лозунгом «Спортсмен — защитник Родины» были организованы спортивные соревнования среди профессорско-преподавательского состава и сотрудников по видам спорта: волейбол, перетягивание каната, настольный теннис, шахматы и шашки.
Участники и команды, проявившие активность и одержавшие победу в данных соревнованиях, были награждены дипломами и ценными подарками от профсоюзного комитета института.