“Rektor stipendiyasi” sovrindorlari hamda sport musobaqalari gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi
2025-yil 11-martdagi “Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Sport vazirligi, Yengil atletika federatsiyasi, Markaziy Osiyo yurish va yugurish akademiyasi bilan birgalikda “Talaba-yoshlarni sog‘lom turmush tarziga targ‘ib qilish, ularni muntazam sport bilan shug‘ullanishga jalb etish uchun “Talaba-yugur” ko‘ngillilar yugurish sport musobaqasini o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi 10-son Qo‘shma qarori qabul qilingan bo‘lib, mazkur qo‘shma qarorga asosan bir yilda 2 marotaba bahorgi va kuzgi mavsumlarda “Talaba - yugur” ko‘ngillilar yugurish sport musobaqasi o‘tkaziladi.
2025-yil 29-sentyabr kuni Jizzax viloyatida o‘tkazilgan (https://t.me/jizpi_online/46621) “Talaba - yugur” ko‘ngillilar yugurish sport musobaqasida Jizzax politexnika institutining 500 nafardan ortiq talaba-yoshlari faol ishtirok etdi. Qo‘shma qaror bilan tasdiqlangan Nizomning 28, 29, 30 va 31-bandlariga asosan talabalar orasidan kurslar kesimida 1-, 2- va 3-o‘rinlarni egallagan egallagan (o‘g‘il va qiz bolalar bo‘yicha alohida-alohida) 22 nafar talaba-yosh (https://t.me/jizpi_online/51916)g‘olib deb topildi. Jumladan, 1-o‘rinni egallagan talaba-yoshlar 6 (olti) oy davomida bazaviy stipendiya miqdorining 50 foizi miqdorida - 1 709 010 so‘m, 2-o‘rinni egallagan talaba-yoshlar 4 (to‘rt) oy davomida bazaviy stipendiya miqdorining 50 foizi miqdorida - 1 139 340 so‘m, 3-o‘rinni egallagan talaba-yoshlar 2 (ikki) oy davomida bazaviy stipendiya miqdorining 50 foizi miqdorida - 569 670 so‘m bilan “Rektor stipendiyasi” bilan rag‘batlantirildi (https://t.me/jizpi_online/51910?single).
2026-yil 17-yanvar kuni “Talaba-yugur” ko‘ngillilar yugurish musobaqalarida g‘olib bo‘lgan talaba-yoshlarni taqdirlash marosimi tantanali ravishda o‘tkazildi. Taqdirlash tadbirida institut rektori tomonidan talaba-yoshlarga vaucherlar berildi.
Tadbir “14-yanvar — Vatan himoyachilari kuni” munosabati bilan o‘tkazilgan sport musobaqalari g‘oliblarini taqdirlash marosimiga ulanib ketdi.
Institutda Jismoniy tarbiya kafedrasi hamda “JizPI” sport klubi hamkorligida “Sportchi – yurt himoyachisi” shiori ostida professor-o‘qituvchilar va xodimlar o‘rtasida sportning voleybol, arqon tortish, stol tennisi, shaxmat hamda shashka turlari musobaqalari tashkil etilgan edi (https://t.me/jizpi_online/51545).
Mazkur sport musobaqalarida faol ishtirok etib, g‘oliblikni qo‘lga kiritgan ishtirokchilar hamda jamoalar institut Kasaba uyushmasi tomonidan diplom hamda qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlandi.

An award ceremony was held to honor the recipients of the “Rector’s Scholarship” and the winners of sports competitions.
Pursuant to Joint Resolution No. 10 dated March 11, 2025, adopted jointly by the Ministry of Higher Education, Science and Innovations, the Ministry of Sports, the Athletics Federation, and the Central Asian Walking and Running Academy on the procedure for organizing the “Talaba-yugur” volunteer running sports competition to promote a healthy lifestyle among students and encourage their regular participation in sports, the “Talaba-yugur” volunteer running competition is held twice a year—in the spring and autumn seasons.
On September 29, 2025, more than 500 students of Jizzakh Polytechnic Institute actively participated in the “Talaba-yugur” volunteer running competition held in Jizzakh region. In accordance with Clauses 28, 29, 30, and 31 of the Regulations approved by the Joint Resolution, 22 students (separately among boys and girls), who secured 1st, 2nd, and 3rd places by academic year, were recognized as winners. In particular, students who won 1st place were awarded the “Rector’s Scholarship” in the amount of 50 percent of the base scholarship for six months (1,709,010 UZS); 2nd place winners received 50 percent of the base scholarship for four months (1,139,340 UZS); and 3rd place winners received 50 percent of the base scholarship for two months (569,670 UZS).
On January 17, 2026, an award ceremony for students who won the “Talaba-yugur” volunteer running competitions was held ceremonially. During the ceremony, the Institute’s Rector presented vouchers to the student winners.
The event was combined with the award ceremony for winners of sports competitions held in connection with January 14—Defenders of the Motherland Day.
In cooperation with the Department of Physical Education and the “JizPI” Sports Club, sports competitions among faculty members and staff were organized under the slogan “Athlete – Defender of the Motherland” in volleyball, tug of war, table tennis, chess, and checkers.
Participants and teams who actively took part and achieved victories in these competitions were awarded diplomas and valuable gifts by the Institute’s Trade Union Committee.