“Rektor va yoshlar” uchrashuvi o‘tkazildi
Mazkur masalalar 2025-yil 26-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Oliy Majlisga va ko‘p millatli xalqimizga yo‘llangan navbatdagi Murojaatnomada ko‘tarilgan dolzarb mavzu va vazifalarda ham o‘z aksini topdi.
2026-yil 17-yanvar kuni Jizzax politexnika institutida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga va xalqimizga Murojaatnomasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida institut rektorining guruh sardorlari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda ta’lim sifatini oshirish, raqobatbardosh kadrlar tayyorlash, talaba-yoshlar uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish, jinoyatchilik va korrupsiyaning oldini olish hamda kurslar kesimida mavjud muammo va yechimlarni aniqlash kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda institut rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov, soha prorektorlari, Talabalar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlashga mas’ul bo‘lgan rektor maslahatchisi N.Abduraxmonov, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, bo‘lim boshliqlari hamda guruh sardorlari ishtirok etdi.
Uchrashuv an’anaviy tarzda ochiq muloqot shaklida bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida Murojaatnomada belgilangan vazifalarni institutda to‘liq amaliyotga joriy etish, islohotlar ijrosini ta’minlash hamda kelgusidagi ustuvor yo‘nalishlar yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Talabalar tomonidan bildirilgan har bir savolga batafsil javob berildi. Talabalar tomonidan berilgan savol hamda takliflar yuzasidan tegishli mas’ullarga ko‘rsatmalar va topshiriqlar berildi.

В настоящее время в нашей стране особое внимание уделяется поддержке молодёжи в получении качественного образования, освоении профессий и устранении существующих проблем.
Эти вопросы также были отражены в недавнем Обращении Президента Республики Узбекистан к Олий Мажлису и нашему многонациональному народу от 26 декабря 2025 года.
17 января 2026 года в Джизакском политехническом институте состоялась встреча ректора института с старостами студенческих групп, направленная на обеспечение выполнения задач, обозначенных в Обращении Президента Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису и народу.
На встрече обсуждались такие вопросы, как повышение качества образования, подготовка конкурентоспособных специалистов, создание дополнительных условий для студентов, предотвращение преступности и коррупции, а также выявление проблем и их решений по курсам обучения.
Во встрече приняли участие ректор, доктор технических наук, профессор Алишер Усманкулов, проректоры по соответствующим направлениям, советник ректора по обеспечению социально-нравственной стабильности среди студентов Н. Абдурахмонов, деканы факультетов, заведующие кафедрами, руководители подразделений и старосты групп.
Встреча прошла в традиционном формате открытого диалога. В ходе обсуждения участники обменялись мнениями о полном практическом внедрении задач, обозначенных в Обращении, обеспечении исполнения реформ и определении приоритетных направлений на будущее.
На каждый вопрос студентов были даны подробные ответы. По вопросам и предложениям студентов были даны соответствующие указания и поручения ответственным лицам.