Xalqaro hamkorlik yo‘lidagi muhim uchrashuv
Jizzax politexnika institutida Koreya Respublikasidan tashrif buyurgan Jinwoo Kwak — Disquiet akselerator kompaniyasi bosh ijrochi direktori (CEO) hamda Hallym universitetining startap biznesi bo‘yicha professori bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan asosiy maqsad ikki tomonlama hamkorlikni boshlash va kelgusidagi rejalarni muhokama qilishdan iborat bo‘ldi. Muzokaralar davomida qo‘shma ilmiy laboratoriya tashkil etish, 2+1+1, 3+1 va 2+2 formatlarida qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, Koreya–O‘zbekiston Drone ta’lim markazini tashkil etish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar KOICA dasturi doirasidagi hamkorlik mexanizmlari, talabalar uchun Koreya semestri, stajirovka va ish faoliyati orqali tajriba orttirib, O‘zbekistonga qaytib xizmat qilish modelini ham ko‘rib chiqdilar.
Bundan tashqari, dronlardan qishloq xo‘jaligi, kartografiya, ekologiya va “aqlli shahar” loyihalarida foydalanish istiqbollari, hamkorlik yo‘l xaritasi, memorandum imzolash jarayoni hamda qo‘shma ishchi guruh tashkil etish masalalari muhokama markazida bo‘ldi.
Mehmonlarni institutimizning Avtomobilsozlik muhandislik maktabi faoliyati, ushbu yo‘nalishda olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari hamda yaratilgan zamonaviy sharoitlar bilan yaqindan tanishtirildi.
Mazkur uchrashuv institutimizning xalqaro ta’lim va innovatsion hamkorligini rivojlantirish yo‘lidagi muhim boshlang‘ich qadam bo‘ldi.

Важная встреча на пути международного сотрудничества
В Джизакском политехническом институте состоялась встреча с Цзинву Кваком, генеральным директором компании Disquiet Accelerator из Республики Корея, и профессором стартап-бизнеса Халлимского университета.
Основной целью встречи было начало двустороннего сотрудничества и обсуждение будущих планов. В ходе переговоров обсуждались вопросы создания совместной научной лаборатории, реализации совместных образовательных программ в форматах 2+1+1, 3+1 и 2+2, а также организации Корейско-Узбекского центра обучения по дронам. Стороны также рассмотрели механизмы сотрудничества в рамках программы KOICA, включая корейский семестр для студентов, стажировки и профессиональную практику, позволяющие студентам приобрести опыт и вернуться на службу в Узбекистан.
Кроме того, в центре внимания были перспективы использования дронов в сельском хозяйстве, картографии, экологии и проектах «умный город», дорожная карта сотрудничества, процесс подписания меморандума и создание совместной рабочей группы.
Гостей подробно ознакомили с деятельностью Школы автомобильной инженерии института, проводимыми научно-исследовательскими работами и созданными современными условиями.
Данная встреча стала важным начальным шагом в развитии международного образовательного и инновационного сотрудничества института.