Delegatsiya tarkibidan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Jamshid Abdunazarov hamda Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Muhriddin Eshqulov ham o‘rin oldi va ular universitet rektori prof. Dr. Levente Kovács boshchiligidagi rahbariyat a’zolari tomonidan iliq kutib olindi.
Rasmiy uchrashuvda Vengriyadagi O‘zbekiston Respublikasi Konsulligining iqtisodiy masalalar bo‘yicha birinchi kotibi Shoxruz Samadov, JizPI delegatsiyasi a’zolari hamda Obuda universiteti rahbariyati ishtirok etdi.
Uchrashuvni Obuda universiteti rektori Prof. Dr. Levente Kovács ochib berdi.
Uchrashuv davomida Jizzax politexnika instituti rektori A. Usmankulov institut faoliyati, ta’lim, ilmiy izlanishlar va rivojlanish istiqbollari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tashrifning asosiy maqsadi — Obuda universiteti tajribasi asosida Jizzax politexnika institutini Yevropa standartlariga mos ravishda transformatsiya qilishdan iborat. Shuningdek, 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab institutda Strategik rivojlanish va raqamli transformatsiya bo‘yicha prorektor lavozimini joriy etish hamda ushbu lavozimga boshqaruv transformatsiyasi sohasida tajribaga ega bo‘lgan xorijiy mutaxassisni jalb etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Obuda universitetining birinchi prorektori prof. Dr. Zoltán Rajnai universitetning tashkiliy tuzilmasi va raqamli boshqaruv tizimi haqida batafsil taqdimot qildi. Shundan so‘ng tomonlar Yevropa standartlariga asoslangan samarali boshqaruv modeli, strategik rejalashtirish, sifat monitoringi hamda raqamli boshqaruv elementlari bo‘yicha muzokaralar olib bordilar.
Universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori prof. Dr. Enikő Maior zamonaviy o‘quv dasturlari, innovatsion ta’lim texnologiyalari va amaliyotga yo‘naltirilgan ta’lim modellarini joriy etish imkoniyatlari haqida batafsil axborot berdi.
Tashrif davomida delegatsiya a’zolari Obuda universitetining moliyaviy boshqaruv ofisi direktori Dr. Ákos Domahidi va uning jamoasi bilan uchrashdilar. Uchrashuvda moliyaviy barqarorlik, tijoratlashtirish, xorijiy investitsiyalarni jalb etish, qo‘shma ilmiy-tadqiqot va innovatsion loyihalar, shuningdek, startap tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Ushbu tashrif Jizzax politexnika institutining xalqaro maydondagi nufuzini oshirish, ta’lim va boshqaruvni yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida muhim qadam bo‘lib, kelgusidagi samarali hamkorliklar uchun mustahkam zamin yaratdi.

The delegation of Jizzakh Polytechnic Institute paid a visit to Óbuda University in Hungary
On January 27, 2026, a delegation led by the Rector of Jizzakh Polytechnic Institute, Alisher Usmankulov, paid a visit to the prestigious Óbuda University in Hungary. The delegation also included Vice-Rector for Research and Innovation Jamshid Abdunazarov and Head of the International Cooperation Department Muhriddin Eshqulov. They were warmly welcomed by the university leadership headed by Rector Prof. Dr. Levente Kovács.
The official meeting was attended by the First Secretary for Economic Affairs of the Consulate of the Republic of Uzbekistan in Hungary, Shoxruz Samadov, members of the Jizzakh Polytechnic Institute delegation, and the leadership of Óbuda University.
The meeting was opened by the Rector of Óbuda University, Prof. Dr. Levente Kovács.
During the meeting, Rector A. Usmankulov provided detailed information about the activities of Jizzakh Polytechnic Institute, its educational process, scientific research, and future development prospects.
The main purpose of the visit was to transform Jizzakh Polytechnic Institute in line with European standards based on the experience of Óbuda University. In addition, issues related to introducing the position of Vice-Rector for Strategic Development and Digital Transformation at the institute starting from the 2026/2027 academic year, as well as attracting a foreign specialist with experience in management transformation to this position, were discussed in detail.
The First Vice-Rector of Óbuda University, Prof. Dr. Zoltán Rajnai, delivered a comprehensive presentation on the university’s organizational structure and digital governance system. Subsequently, the parties held discussions on an effective management model based on European standards, strategic planning, quality monitoring, and elements of digital management.
The Vice-Rector for Academic Affairs of the university, Prof. Dr. Enikő Maior, provided detailed information on modern curricula, innovative educational technologies, and opportunities for implementing practice-oriented education models.
During the visit, the delegation members met with the Director of the Financial Management Office of Óbuda University, Dr. Ákos Domahidi, and his team. The meeting focused on issues such as financial sustainability, commercialization, attracting foreign investment, joint research and innovation projects, as well as supporting startup initiatives.
This visit became an important step toward enhancing the international reputation of Jizzakh Polytechnic Institute and elevating its education and management to a new level, creating a solid foundation for effective cooperation in the future.