Delegatsiya tarkibidan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Jamshid Abdunazarov hamda Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Muhriddin Eshqulov ham o‘rin oldi va ular universitet rektori prof. Dr. Levente Kovács boshchiligidagi rahbariyat a’zolari tomonidan iliq kutib olindi.
Rasmiy uchrashuvda Vengriyadagi O‘zbekiston Respublikasi Konsulligining iqtisodiy masalalar bo‘yicha birinchi kotibi Shoxruz Samadov, JizPI delegatsiyasi a’zolari hamda Obuda universiteti rahbariyati ishtirok etdi.
Uchrashuvni Obuda universiteti rektori Prof. Dr. Levente Kovács ochib berdi.
Uchrashuv davomida Jizzax politexnika instituti rektori A. Usmankulov institut faoliyati, ta’lim, ilmiy izlanishlar va rivojlanish istiqbollari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tashrifning asosiy maqsadi — Obuda universiteti tajribasi asosida Jizzax politexnika institutini Yevropa standartlariga mos ravishda transformatsiya qilishdan iborat. Shuningdek, 2026/2027-o‘quv yilidan boshlab institutda Strategik rivojlanish va raqamli transformatsiya bo‘yicha prorektor lavozimini joriy etish hamda ushbu lavozimga boshqaruv transformatsiyasi sohasida tajribaga ega bo‘lgan xorijiy mutaxassisni jalb etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Obuda universitetining birinchi prorektori prof. Dr. Zoltán Rajnai universitetning tashkiliy tuzilmasi va raqamli boshqaruv tizimi haqida batafsil taqdimot qildi. Shundan so‘ng tomonlar Yevropa standartlariga asoslangan samarali boshqaruv modeli, strategik rejalashtirish, sifat monitoringi hamda raqamli boshqaruv elementlari bo‘yicha muzokaralar olib bordilar.
Universitetning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori prof. Dr. Enikő Maior zamonaviy o‘quv dasturlari, innovatsion ta’lim texnologiyalari va amaliyotga yo‘naltirilgan ta’lim modellarini joriy etish imkoniyatlari haqida batafsil axborot berdi.
Tashrif davomida delegatsiya a’zolari Obuda universitetining moliyaviy boshqaruv ofisi direktori Dr. Ákos Domahidi va uning jamoasi bilan uchrashdilar. Uchrashuvda moliyaviy barqarorlik, tijoratlashtirish, xorijiy investitsiyalarni jalb etish, qo‘shma ilmiy-tadqiqot va innovatsion loyihalar, shuningdek, startap tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Ushbu tashrif Jizzax politexnika institutining xalqaro maydondagi nufuzini oshirish, ta’lim va boshqaruvni yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida muhim qadam bo‘lib, kelgusidagi samarali hamkorliklar uchun mustahkam zamin yaratdi.

27 января 2026 года делегация во главе с ректором Джизакского политехнического института Алишером Усманкуловым посетила престижный Университет Обуда в Венгрии. В состав делегации также вошли проректор по научной работе и инновациям Джамшид Абдуназаров и начальник отдела международного сотрудничества Мухриддин Эшкулов. Делегация была тепло встречена руководством университета во главе с ректором проф. Dr. Левенте Ковачем.
В официальной встрече приняли участие первый секретарь по экономическим вопросам Консульства Республики Узбекистан в Венгрии Шохруз Самадов, члены делегации Джизакского политехнического института, а также руководство Университета Обуда.
Встречу открыл ректор Университета Обуда проф. Dr. Левенте Ковач.
В ходе встречи ректор Джизакского политехнического института А. Усманкулов подробно рассказал о деятельности института, образовательном процессе, научных исследованиях и перспективах развития.
Основной целью визита стало преобразование Джизакского политехнического института в соответствии с европейскими стандартами на основе опыта Университета Обуда. Также были детально обсуждены вопросы введения с 2026/2027 учебного года должности проректора по стратегическому развитию и цифровой трансформации, а также привлечения на эту должность иностранного специалиста, обладающего опытом в сфере управленческой трансформации.
Первый проректор Университета Обуда проф. Dr. Золтан Райнаи представил подробную презентацию об организационной структуре университета и системе цифрового управления. После этого стороны провели переговоры по вопросам эффективной модели управления на основе европейских стандартов, стратегического планирования, мониторинга качества и элементов цифрового управления.
Проректор по учебной работе Университета Обуда проф. Dr. Эникё Майор подробно проинформировала о современных учебных программах, инновационных образовательных технологиях и возможностях внедрения практико-ориентированных моделей обучения.
В ходе визита члены делегации встретились с директором офиса финансового управления Университета Обуда Dr. Ákos Domahidi и его командой. На встрече были обсуждены вопросы финансовой устойчивости, коммерциализации, привлечения иностранных инвестиций, реализации совместных научно-исследовательских и инновационных проектов, а также поддержки стартап-инициатив.
Данный визит стал важным шагом на пути повышения международного авторитета Джизакского политехнического института и вывода системы образования и управления на новый уровень, создав прочную основу для дальнейшего эффективного сотрудничества.