“Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari” mavzusida anjuman bo‘lib o‘tdi
Jizzax politexnika institutida 11-fevral — Xalqaro ilm-fan sohasidagi xotin-qizlar kuni munosabati bilan “Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari” mavzusida anjuman bo‘lib o‘tdi.
Tadbir ayollarning ilmiy salohiyati, barqaror jamiyat qurishdagi o‘rni va ilm-ma’rifat taraqqiyotidagi strategik ahamiyatini yoritishga bag‘ishlandi.
Anjumanda institut rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, olima ayollar, soha mutaxassislari va talaba-yoshlar ishtirok etdi. Xususan, O‘zbekiston xotin-qizlar qo‘mitasi Jizzax viloyati “Olima” uyushmasi raisi, filologiya fanlari doktori, professor Z.Pardayeva, institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova, O‘zbek va xorijiy tillar kafedrasi dotsenti X.Mustafoqulova, Ijtimoiy fanlar kafedrasi katta o‘qituvchisi B. Rashidova, Kimyo muhandisligi kafedrasi dotsenti M.Matchonova va bir guruh olima ayollar ishtirok etdilar.
Bunday tadbirlarni o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad — ayollarning ilmiy salohiyatini oshirish, ularning jamiyatda, xususan barqaror rivojlanish va ilm-ma’rifat taraqqiyotida tutgan strategik o‘rnini keng jamoatchilikka yetkazish, yosh avlodni ilmdan ilhomlantirish hamda olima ayollar faoliyatini rag‘batlantirish hisoblanadi.

Состоялась конференция на тему «Наука и женщина: к устойчивому обществу».
11 февраля в Джизакском политехническом институте состоялась конференция на тему «Наука и женщина: к устойчивому обществу», приуроченная к Международному дню женщин и девушек в науке.
Мероприятие было посвящено освещению научного потенциала женщин, их роли в построении устойчивого общества и стратегической значимости в развитии науки и образования.
В конференции приняли участие руководство института, преподаватели, женщины-учёные, специалисты отрасли и студенты. В частности, среди участников были З. Пардаева, председатель Джизакского областного объединения «Olima» при Комитете женщин Узбекистана, доктор филологических наук, профессор; С. Эшбекова, первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе; Х. Мустафокулова, доцент кафедры узбекского и иностранных языков; Б. Рашидова, старший преподаватель кафедры социальных наук; М. Матчонова, доцент кафедры химической инженерии, а также группа женщин-учёных.
Основная цель проведения таких мероприятий — повысить научный потенциал женщин, донести до широкой общественности их стратегическую роль в обществе, особенно в устойчивом развитии и продвижении науки и образования, вдохновить молодое поколение на занятия наукой и поощрять активность женщин-учёных.