“Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari” mavzusida anjuman bo‘lib o‘tdi
Jizzax politexnika institutida 11-fevral — Xalqaro ilm-fan sohasidagi xotin-qizlar kuni munosabati bilan “Ilm va ayol: barqaror jamiyat sari” mavzusida anjuman bo‘lib o‘tdi.
Tadbir ayollarning ilmiy salohiyati, barqaror jamiyat qurishdagi o‘rni va ilm-ma’rifat taraqqiyotidagi strategik ahamiyatini yoritishga bag‘ishlandi.
Anjumanda institut rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, olima ayollar, soha mutaxassislari va talaba-yoshlar ishtirok etdi. Xususan, O‘zbekiston xotin-qizlar qo‘mitasi Jizzax viloyati “Olima” uyushmasi raisi, filologiya fanlari doktori, professor Z.Pardayeva, institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova, O‘zbek va xorijiy tillar kafedrasi dotsenti X.Mustafoqulova, Ijtimoiy fanlar kafedrasi katta o‘qituvchisi B. Rashidova, Kimyo muhandisligi kafedrasi dotsenti M.Matchonova va bir guruh olima ayollar ishtirok etdilar.
Bunday tadbirlarni o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad — ayollarning ilmiy salohiyatini oshirish, ularning jamiyatda, xususan barqaror rivojlanish va ilm-ma’rifat taraqqiyotida tutgan strategik o‘rnini keng jamoatchilikka yetkazish, yosh avlodni ilmdan ilhomlantirish hamda olima ayollar faoliyatini rag‘batlantirish hisoblanadi.

A conference on the topic “Knowledge and Women: Towards a Sustainable Society” was held.
On February 11, at Jizzakh Polytechnic Institute, a conference on the topic “Knowledge and Women: Towards a Sustainable Society” was held in honor of the International Day of Women and Girls in Science.
The event was dedicated to highlighting women’s scientific potential, their role in building a sustainable society, and their strategic importance in the advancement of science and education.
The conference was attended by the institute’s leadership, professors, women scientists, field specialists, and students. In particular, participants included Z. Pardayeva, Chair of the Jizzakh Regional “Olima” Association under the Uzbekistan Women’s Committee, Doctor of Philology, Professor; S. Eshbekova, First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work; X. Mustafoqulova, Associate Professor of the Department of Uzbek and Foreign Languages; B. Rashidova, Senior Lecturer of the Department of Social Sciences; M. Matchonova, Associate Professor of the Department of Chemical Engineering; along with a group of women scientists.
The main goal of such events is to enhance women’s scientific potential, promote their strategic role in society—particularly in sustainable development and the advancement of science and education—raise public awareness, inspire young generations through science, and encourage the professional activity of women scientists.