Bugun, Jizzax politexnika institutida Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi Jizzax viloyat bo‘limi tomonidan “Milliy qadriyatlar atlasi” kitob-albomining tantanali taqdimoti tashkil etildi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida 2023-yil 22-dekabr kuni o‘tkazilgan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida amalga oshirilgan. Loyiha kitob-albom, maxsus veb-platforma hamda mobil ilovani o‘z ichiga olgan yagona tizimli majmua sifatida ishlab chiqilgan.
Tadbirda Jizzax viloyati hokimi o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Gulnora Normurodova, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi viloyat bo‘limi rahbari Iqboloy Umarova, “Ma’rifat” targ‘ibotchilari jamiyati a’zosi Shuxrat Turatov, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi viloyat bo‘limi rahbari Mehribon Abdurahmonova, Sharof Rashidov nomidagi viloyat axborot-kutubxona markazi rahbari Xafiza Qudratova, JizPI Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Sanobar Eshbekova hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Taqdimot jarayonida “Milliy qadriyatlar atlasi”da Yangi O‘zbekistonning milliy qadriyatlari, urf-odatlar, marosimlar, bayramlar, milliy o‘yinlar hamda milliy-tabiiy va milliy-badiiy meros 8 ta asosiy yo‘nalish bo‘yicha yoritilgani ta’kidlandi. Nashr o‘zbek, ingliz va rus tillarida chop etilgani alohida e’tirof etildi.
🎭 Tadbir doirasida fakultet talabalari tomonidan milliy qadriyatlarimizni targ‘ib etuvchi badiiy chiqishlar namoyish etildi:
🔘 Milliy liboslar podyumi – Sanoat texnologiyalari fakulteti
🔘 Yigitlar ijrosida milliy raqs – Kibersport fakulteti
🔘 “Kelin salom” marosimi – Qurilish muhandisligi fakulteti
🔘 Qizlar ijrosida milliy raqs – Transport muhandisligi fakulteti
🔘 Milliy qadriyatlar namoyishi – Energetika muhandisligi fakulteti
Tadbir yakunida loyiha yoshlar, ayniqsa texnik va muhandislik yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalar uchun muhim ma’naviy manba ekani ta’kidlandi. Zero, bilim va texnika ma’naviyat bilan uyg‘unlashgandagina barqaror taraqqiyotga erishish mumkin.

Today, at Jizzakh Polytechnic Institute, the solemn presentation of the book-album “Atlas of National Values” was organized by the Jizzakh Regional Branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment.
This project was implemented within the framework of tasks defined at the extended meeting of the Republican Council for Spirituality and Enlightenment held on December 22, 2023, under the leadership of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev. The project has been developed as a unified systematic package, including a book-album, a dedicated web platform, and a mobile application.
The event was attended by Gulnora Normurodova, Deputy Governor of Jizzakh Region and Head of the Family and Women’s Affairs Department; Iqboloy Umarova, Head of the Regional Branch of the Republican Center for Spirituality and Enlightenment; Shukhrat Turatov, member of the “Marifat” Promoters Society; Mehribon Abdurahmonova, Head of the Jizzakh Regional Branch of the Writers’ Union of Uzbekistan; Xafiza Qudratova, Director of the Regional Information and Library Center named after Sharof Rashidov; Sanobar Eshbekova, First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual-Enlightenment Activities at Jizzakh Polytechnic Institute; as well as students and young participants.
During the presentation, it was emphasized that the “Atlas of National Values” highlights the national values of New Uzbekistan, traditions, ceremonies, holidays, national games, and both natural and artistic heritage across eight main directions. It was specially noted that the publication has been issued in Uzbek, English, and Russian languages.
🎭 As part of the event, students from various faculties showcased artistic performances promoting national values:
🔘 National costume runway – Faculty of Industrial Technologies
🔘 National dance by male students – Faculty of Cybersport
🔘 “Kelin Salom” ceremony – Faculty of Civil Engineering
🔘 National dance by female students – Faculty of Transport Engineering
🔘 Exhibition of national values – Faculty of Energy Engineering
At the conclusion, it was highlighted that the project serves as an important spiritual resource for youth, especially for students in technical and engineering fields. Indeed, sustainable development can only be achieved when knowledge and technology are harmonized with spirituality.