Bugun, Jizzax politexnika institutida Respublika ma’naviyat va ma’rifat markazi Jizzax viloyat bo‘limi tomonidan “Milliy qadriyatlar atlasi” kitob-albomining tantanali taqdimoti tashkil etildi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida 2023-yil 22-dekabr kuni o‘tkazilgan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida amalga oshirilgan. Loyiha kitob-albom, maxsus veb-platforma hamda mobil ilovani o‘z ichiga olgan yagona tizimli majmua sifatida ishlab chiqilgan.
Tadbirda Jizzax viloyati hokimi o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar boshqarmasi boshlig‘i Gulnora Normurodova, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi viloyat bo‘limi rahbari Iqboloy Umarova, “Ma’rifat” targ‘ibotchilari jamiyati a’zosi Shuxrat Turatov, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi viloyat bo‘limi rahbari Mehribon Abdurahmonova, Sharof Rashidov nomidagi viloyat axborot-kutubxona markazi rahbari Xafiza Qudratova, JizPI Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Sanobar Eshbekova hamda talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Taqdimot jarayonida “Milliy qadriyatlar atlasi”da Yangi O‘zbekistonning milliy qadriyatlari, urf-odatlar, marosimlar, bayramlar, milliy o‘yinlar hamda milliy-tabiiy va milliy-badiiy meros 8 ta asosiy yo‘nalish bo‘yicha yoritilgani ta’kidlandi. Nashr o‘zbek, ingliz va rus tillarida chop etilgani alohida e’tirof etildi.
🎭 Tadbir doirasida fakultet talabalari tomonidan milliy qadriyatlarimizni targ‘ib etuvchi badiiy chiqishlar namoyish etildi:
🔘 Milliy liboslar podyumi – Sanoat texnologiyalari fakulteti
🔘 Yigitlar ijrosida milliy raqs – Kibersport fakulteti
🔘 “Kelin salom” marosimi – Qurilish muhandisligi fakulteti
🔘 Qizlar ijrosida milliy raqs – Transport muhandisligi fakulteti
🔘 Milliy qadriyatlar namoyishi – Energetika muhandisligi fakulteti
Tadbir yakunida loyiha yoshlar, ayniqsa texnik va muhandislik yo‘nalishlarida tahsil olayotgan talabalar uchun muhim ma’naviy manba ekani ta’kidlandi. Zero, bilim va texnika ma’naviyat bilan uyg‘unlashgandagina barqaror taraqqiyotga erishish mumkin.

Сегодня в Джизакском политехническом институте состоялась торжественная презентация книги-альбома «Атлас национальных ценностей», организованная Джизакским областным отделением Республиканского центра духовности и просвещения.
Проект был реализован в рамках задач, определенных на расширенном заседании Республиканского совета по вопросам духовности и просвещения, проведенном 22 декабря 2023 года под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Проект разработан как единый системный комплекс, включающий книгу-альбом, специальную веб-платформу и мобильное приложение.
В мероприятии приняли участие Гульнора Нормурдова, заместитель хокима Джизакской области и руководитель Управления по делам семьи и женщин; Икболой Умарова, руководитель областного отделения Республиканского центра духовности и просвещения; Шухрат Туратов, член общества пропагандистов «Марифат»; Мехрибон Абдурахмонова, руководитель Джизакского областного отделения Союза писателей Узбекистана; Хафиза Кудратова, директор областного информационно-библиотечного центра имени Шарофа Рашидова; Санобар Эшбекова, первый проректор Джизакского политехнического института по вопросам молодежи и духовно-просветительской работы; а также студенты и молодые участники.
В ходе презентации было подчеркнуто, что в книге-альбоме «Атлас национальных ценностей» освещаются национальные ценности Нового Узбекистана, традиции, обряды, праздники, национальные игры, а также природное и художественное наследие по восьми основным направлениям. Особо отмечено, что издание выпущено на узбекском, английском и русском языках.
🎭 В рамках мероприятия студенты факультетов представили художественные номера, направленные на популяризацию национальных ценностей:
🔘 Подиум национальных костюмов – факультет промышленных технологий
🔘 Национальный танец в исполнении юношей – факультет киберспорта
🔘 Церемония «Келин Салом» – факультет гражданского строительства
🔘 Национальный танец в исполнении девушек – факультет транспортного строительства
🔘 Демонстрация национальных ценностей – факультет энергетического строительства
В заключение было подчеркнуто, что проект является важным духовным источником для молодежи, особенно для студентов технических и инженерных направлений. Действительно, устойчивое развитие возможно лишь тогда, когда знания и технологии гармонично сочетаются с духовностью.