O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida (https://t.me/Press_Secretary_Uz/6889) belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax politexnika instituti tomonidan Jizzax viloyatidagi 41 ta “og‘ir” toifaga kiritilgan mahalla uchun master rejalar ishlab chiqish ishlari amalga oshirilmoqda.
Mazkur jarayonni samarali tashkil etish maqsadida institutda maxsus shtab tuzilib, mas’ul tashkilotlar hamda mahalliy hokimliklar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Ishchi guruhlar tomonidan mahallalarning hududiy rivojlanish darajasi, infratuzilma holati, ijtimoiy-iqtisodiy ko‘rsatkichlari atroflicha o‘rganilmoqda. Shuningdek, yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini takomillashtirish, yashil hududlarni kengaytirish, ijtimoiy obyektlar barpo etish hamda kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan aniq takliflar ishlab chiqilmoqda.
Jumladan, G‘allaorol tumani Sovruk MFY hududida Jizzax politexnika instituti professor-o‘qituvchilari hamda yuqori bosqich talabalari ishtirokida shakllantirilgan ishchi guruh tomonidan o‘rganish ishlarining ikkinchi bosqichi yakunlanib, loyiha taqdimoti tashkil etildi.
Taqdimot davomida hudud infratuzilmasini yaxshilash va aholi turmush sharoitlarini oshirishga qaratilgan quyidagi loyiha takliflari ko‘rib chiqildi:
🔹Sovruk MFY uchun yangi ma’muriy bino qurish;
🔹Savdo va xizmat ko‘rsatish markazini barpo etish;
🔹Mini stadion tashkil etish;
🔹3-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabiga 180 o‘rinli qo‘shimcha o‘quv binosi qurish;
🔹Sport va madaniyat zalini barpo etish;
🔹Markaziy ko‘chani asfaltlash;
🔹Yangi ko‘prik qurish.
Shuningdek, mahallada yangi ish o‘rinlari yaratish maqsadida mavjud binoni rekonstruksiya qilish orqali unda gilam to‘qish sexi hamda hunarmandlar markazini tashkil etish taklifi ilgari surildi.

С участием студентов разрабатываются мастер-планы для «приоритетных» районов.
В целях обеспечения выполнения задач, поставленных на видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева (https://t.me/Press_Secretary_Uz/6889
), Джизакский политехнический институт разрабатывает мастер-планы для 41 «приоритетного» района Джизакской области.
Для эффективной организации этого процесса в институте создан специальный штаб, а также налажено сотрудничество с ответственными организациями и местными органами власти. Рабочие группы проводят комплексное изучение уровня территориального развития районов, состояния инфраструктуры и социально-экономических показателей. Также разрабатываются конкретные предложения по улучшению транспортной и инженерно-коммуникационной сети, расширению зеленых зон, строительству социальных объектов и развитию малого бизнеса и предпринимательства.
Например, во втором этапе исследований, проведенном рабочей группой, состоящей из преподавателей и старшекурсников Джизакского политехнического института, в районе МФЙ Соврук Г‘аллаоролского района была завершена работа, и организована презентация проекта.
Во время презентации были рассмотрены следующие предложения, направленные на улучшение инфраструктуры и условий жизни населения:
🔹 Строительство нового административного здания для МФЙ Соврук;
🔹 Создание торгово-сервисного центра;
🔹 Строительство мини-стадиона;
🔹 Пристройка на 180 мест к средней школе №3;
🔹 Строительство спортивного и культурного зала;
🔹 Асфальтирование центральной улицы;
🔹 Строительство нового моста.
Кроме того, с целью создания новых рабочих мест в районе было предложено реконструировать существующее здание и организовать в нем цех по ткачеству ковров и центр ремесел.
Эти проекты мастер-планов направлены на модернизацию инфраструктуры районов, обеспечение занятости населения, улучшение условий жизни и укрепление экономического потенциала микрорайонов.