Tashrif doirasida mehmonlar institutning Avtomobilsozlik muhandislik maktabi hamda Muqobil energiyalarni tadqiq etish ilmiy-amaliy markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Delegatsiya a’zolariga mazkur yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari, zamonaviy laboratoriya jihozlari, innovatsion ishlanmalar va amaliy loyihalar haqida batafsil ma’lumot taqdim etildi.
Uchrashuv davomida ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida ta’lim va ilmiy hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yish, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Mazkur tashrifning asosiy maqsadi O‘zbekiston va Vengriya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda ilm-fan va innovatsiyalar sohasida tajriba almashinuvini kengaytirishdan iborat bo‘ldi.

3 марта 2026 года члены делегации во главе с ректором Óbuda University Levente Kovács посетили Jizzakh Polytechnic Institute.
В рамках визита гости подробно ознакомились с деятельностью Школы автомобильной инженерии института, а также Научно-практического центра исследования альтернативной энергетики. Членам делегации была представлена подробная информация о проводимых научно-исследовательских работах, современном лабораторном оборудовании, инновационных разработках и практических проектах.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения образовательного и научного сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями, реализации совместных проектов, а также развития обмена профессорско-преподавательским составом и студентами.
Основной целью визита стало дальнейшее укрепление взаимовыгодного сотрудничества между высшими учебными заведениями Узбекистана и Венгрии, а также расширение обмена опытом в области науки и инноваций.