O‘zbekiston–Vengriya INNO Science Park ochilish marosimidan so‘ng tadbir doirasida yalpi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi ijrosi bilan boshlandi.
Tadbir davomida ikki davlat vakillari hamda oliy ta’lim muassasalari rahbarlari so‘zga chiqib, mazkur ilmiy parkning tashkil etilishi va uning ilm-fan hamda innovatsiyalar rivojidagi ahamiyati haqida fikr-mulohazalar bildirdilar.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov o‘z nutqida INNO Science Park O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishini ta’kidladi. Shuningdek, ushbu loyiha ilm-fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini kuchaytirishda muhim platforma bo‘lib xizmat qilishini qayd etdi.
Jizzax viloyati hokimi o‘rinbosari Zafar Azimov esa mazkur ilmiy park hudud iqtisodiyoti hamda innovatsion rivojlanishida muhim o‘rin tutishini ta’kidlab, bu yerda yangi texnologiyalar, startap loyihalar va ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy etish uchun keng imkoniyatlar yaratilganini alohida qayd etdi.
Vengriyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Yojef Roja o‘z nutqida ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar tobora mustahkamlanib borayotganini ta’kidlab, INNO Science Park ilmiy, ta’limiy va innovatsion hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qilishini bildirdi.
Vengriya Rektorlar konferensiyasi prezidenti Bela Merkeli ushbu tashabbus universitetlar o‘rtasidagi ilmiy aloqalarni rivojlantirish, talaba va olimlar almashinuvini kengaytirish hamda qo‘shma tadqiqotlarni amalga oshirish uchun muhim imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.
Shuningdek, Obuda universiteti rektori Levente Kovach INNO Science Park universitetlar, ilmiy markazlar hamda sanoat korxonalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishini qayd etib, qo‘shma ilmiy loyihalar va innovatsion startaplarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi hamkorlik yanada kengayishini alohida ta’kidladi.
Yig‘ilish davomida Jizzax politexnika instituti rektori Alisher Usmankulov institut faoliyati haqida batafsil ma’lumot berib, mazkur ilmiy park ikki davlat universitetlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish hamda yangi innovatsion tashabbuslarni amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.

После церемонии открытия состоялось пленарное заседание.
После церемонии открытия Узбекско-венгерского INNO Science Park в рамках мероприятия состоялось пленарное заседание. Заседание началось с исполнения National Anthem of the Republic of Uzbekistan.
В ходе мероприятия представители двух государств и руководители высших учебных заведений выступили с докладами и поделились мнениями о создании научного парка и его значении для развития науки и инноваций.
Министр высшего образования, науки и инноваций Uzbekistan Qo‘ng‘irotboy Sharipov в своем выступлении подчеркнул, что INNO Science Park выведет научное сотрудничество между Uzbekistan и Hungary на новый уровень. Он также отметил, что данный проект станет важной платформой для укрепления интеграции науки, образования и производства.
Заместитель хокима Jizzakh Region Zafar Azimov отметил, что данный научный парк будет играть важную роль в экономическом и инновационном развитии региона. По его словам, здесь созданы широкие возможности для внедрения новых технологий, стартап-проектов и научных разработок в практику.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Hungary в Uzbekistan József Rózsa в своем выступлении подчеркнул, что дружественные отношения между двумя странами последовательно укрепляются, а INNO Science Park будет способствовать дальнейшему расширению научного, образовательного и инновационного сотрудничества.
Президент Hungarian Rectors’ Conference Béla Merkely отметил, что данная инициатива создаст важные возможности для развития научных связей между университетами, расширения обмена студентами и учеными, а также реализации совместных научных исследований.
Ректор Óbuda University Levente Kovács подчеркнул, что INNO Science Park будет способствовать укреплению сотрудничества между университетами, научными центрами и промышленными предприятиями, а также расширению взаимодействия в поддержке совместных научных проектов и инновационных стартапов.
В ходе заседания ректор Jizzakh Polytechnic Institute Alisher Usmankulov подробно рассказал о деятельности института и отметил, что данный научный парк создаёт широкие возможности для укрепления сотрудничества между университетами двух стран, развития научных исследований и реализации новых инновационных инициатив.