O‘zbekiston–Vengriya INNO Science Park ochilish marosimidan so‘ng tadbir doirasida yalpi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi ijrosi bilan boshlandi.
Tadbir davomida ikki davlat vakillari hamda oliy ta’lim muassasalari rahbarlari so‘zga chiqib, mazkur ilmiy parkning tashkil etilishi va uning ilm-fan hamda innovatsiyalar rivojidagi ahamiyati haqida fikr-mulohazalar bildirdilar.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov o‘z nutqida INNO Science Park O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishini ta’kidladi. Shuningdek, ushbu loyiha ilm-fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini kuchaytirishda muhim platforma bo‘lib xizmat qilishini qayd etdi.
Jizzax viloyati hokimi o‘rinbosari Zafar Azimov esa mazkur ilmiy park hudud iqtisodiyoti hamda innovatsion rivojlanishida muhim o‘rin tutishini ta’kidlab, bu yerda yangi texnologiyalar, startap loyihalar va ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy etish uchun keng imkoniyatlar yaratilganini alohida qayd etdi.
Vengriyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Yojef Roja o‘z nutqida ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar tobora mustahkamlanib borayotganini ta’kidlab, INNO Science Park ilmiy, ta’limiy va innovatsion hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qilishini bildirdi.
Vengriya Rektorlar konferensiyasi prezidenti Bela Merkeli ushbu tashabbus universitetlar o‘rtasidagi ilmiy aloqalarni rivojlantirish, talaba va olimlar almashinuvini kengaytirish hamda qo‘shma tadqiqotlarni amalga oshirish uchun muhim imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.
Shuningdek, Obuda universiteti rektori Levente Kovach INNO Science Park universitetlar, ilmiy markazlar hamda sanoat korxonalari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishini qayd etib, qo‘shma ilmiy loyihalar va innovatsion startaplarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi hamkorlik yanada kengayishini alohida ta’kidladi.
Yig‘ilish davomida Jizzax politexnika instituti rektori Alisher Usmankulov institut faoliyati haqida batafsil ma’lumot berib, mazkur ilmiy park ikki davlat universitetlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish hamda yangi innovatsion tashabbuslarni amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.

Following the opening ceremony of the Uzbekistan–Hungary INNO Science Park, a plenary meeting was held as part of the event. The meeting began with the performance of the National Anthem of the Republic of Uzbekistan.
During the event, representatives of both countries and leaders of higher education institutions delivered speeches and shared their views on the establishment of the scientific park and its significance for the development of science and innovation.
The Minister of Higher Education, Science and Innovation of Uzbekistan, Qo‘ng‘irotboy Sharipov, emphasized in his speech that the INNO Science Park would elevate scientific cooperation between Uzbekistan and Hungary to a new level. He also noted that this project would serve as an important platform for strengthening the integration of science, education, and industry.
Deputy Governor of Jizzakh Region Zafar Azimov highlighted that the scientific park would play a significant role in the region’s economy and innovative development, noting that broad opportunities have been created for the implementation of new technologies, startup projects, and scientific developments.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to Uzbekistan, József Rózsa, stressed that friendly relations between the two countries are steadily strengthening and stated that the INNO Science Park will further expand scientific, educational, and innovative cooperation.
The President of the Hungarian Rectors’ Conference, Béla Merkely, noted that this initiative will create important opportunities for developing scientific ties between universities, expanding the exchange of students and researchers, and implementing joint research projects.
The Rector of Óbuda University, Levente Kovács, also stated that the INNO Science Park will strengthen cooperation between universities, research centers, and industrial enterprises, emphasizing that collaboration in supporting joint scientific projects and innovative startups will continue to expand.
During the meeting, the Rector of Jizzakh Polytechnic Institute, Alisher Usmankulov, provided detailed information about the institute’s activities and noted that the scientific park will create broad opportunities for strengthening cooperation between universities of the two countries, developing scientific research, and implementing new innovative initiatives.