O‘zbekiston–Vengriya INNO Science Park ochilish marosimi (https://t.me/jizpi_online/53978) doirasida ikki mamlakat o‘rtasidagi ilmiy va ta’limiy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan muhim hujjatlar imzolandi.
Xususan, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Vengriyaning Obuda universiteti, Jizzax politexnika instituti hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti o‘rtasida Inno ilmiy parkini hamkorlikda boshqarish to‘g‘risidagi hamkorlik memorandumi imzolandi. Mazkur kelishuv ilmiy park faoliyatini samarali tashkil etish, innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash hamda ilm-fan, ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasidagi integratsiyani mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, tadbir davomida Vengriyaning Obuda universiteti hamda Jizzax politexnika instituti o‘rtasida talabalar va ilmiy kadrlarni hamkorlikda tayyorlash bo‘yicha hamkorlik memorandumi ham imzolandi. Ushbu kelishuv doirasida qo‘shma ta’lim dasturlari, akademik almashinuv, ilmiy tadqiqotlar hamda xalqaro darajadagi mutaxassislarni tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish rejalashtirilmoqda.
Mazkur hujjatlarning imzolanishi O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasida oliy ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi strategik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishi, shuningdek, zamonaviy ilmiy ishlanmalarni amaliyotga joriy etish va innovatsion ekotizimni rivojlantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.

В рамках церемонии открытия Узбекско-венгерского INNO Science Park (https://t.me/jizpi_online/53978
) были подписаны ключевые документы, направленные на дальнейшее развитие научного и образовательного сотрудничества между двумя странами.
В частности, был подписан меморандум о сотрудничестве по совместному управлению INNO Science Park между Министерством высшего образования, науки и инноваций Uzbekistan, Óbuda University, Jizzakh Polytechnic Institute и Tashkent Chemical-Technological Institute. Данное соглашение направлено на эффективную организацию работы научного парка, поддержку инновационных проектов и укрепление интеграции науки, образования и производства.
Кроме того, был подписан меморандум о сотрудничестве между Óbuda University и Jizzakh Polytechnic Institute по совместной подготовке студентов и научных кадров. В рамках этого соглашения планируется расширение совместных образовательных программ, академического обмена, научных исследований и подготовки специалистов международного уровня.
Подписанные документы рассматриваются как шаг по выходу стратегического сотрудничества между Uzbekistan и Hungary в сфере высшего образования, науки и инноваций на новый уровень, а также для практического внедрения современных научных разработок и развития инновационной экосистемы.