Jizzax politexnika instituti va Tojikiston Energetika instituti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi
Tojikiston Respublikasining Dushanbe shahrida 13-mart kuni Oʻzbekiston va Tojikiston oliy taʼlim muassasalari rektorlarining III forumi boʻlib oʻtdi. Mazkur nufuzli tadbir ikki mamlakat oʻrtasida taʼlim, ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiluvchi muhim muloqot maydoniga aylandi.
S. Ayniy nomidagi Tojikiston davlat pedagogika universitetida boʻlib oʻtgan forumda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Tojikiston Respublikasi Taʼlim va fan vazirligi rahbarlari, ikki mamlakatning yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektorlari, olimlar va ekspertlar ishtirok etdi.
Oʻzbekiston va Tojikiston oliy taʼlim muassasalari rektorlarining III forumi doirasida Jizzax politexnika instituti va Tojikiston Energetika instituti o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi.
Mazkur memorandum ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida ta’lim, ilm-fan va innovatsiyalar sohalarida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish, qo‘shma ta’lim dasturlari va ilmiy loyihalarni amalga oshirish, professor-o‘qituvchilar hamda talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladi.

Меморандум о сотрудничестве был подписан между Джизакским политехническим институтом и Таджикским энергетическим институтом.
13 марта в Душанбе, Республика Таджикистан, прошёл III Форум ректоров высших учебных заведений Узбекистана и Таджикистана. Это престижное мероприятие стало важной платформой для диалога, направленного на дальнейшее укрепление сотрудничества двух стран в области образования, науки и инноваций.
Форум, прошедший в Таджикском государственном педагогическом университете имени С. Айни, собрал руководство Министерства высшего и среднего специального образования, науки и инноваций Узбекистана, Министерства образования и науки Таджикистана, ректоров ведущих вузов обеих стран, а также учёных и экспертов.
В рамках III Форума ректоров был подписан меморандум о сотрудничестве между Джизакским политехническим институтом и Таджикским энергетическим институтом.
Данный меморандум будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между двумя вузами в сферах образования, науки и инноваций, реализации совместных образовательных программ и научных проектов, а также обмену профессорско-преподавательским составом и студентами.