Jizzax politexnika institutida “Karyera kuni” mehnat va amaliyot yarmarkasi bo‘lib o‘tdi
Mamlakatimizda yosh avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularga sifatli ta’lim berish, kasb-hunar o‘rgatish hamda munosib ish bilan ta’minlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. So‘nggi yillarda ushbu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar o‘zining ijobiy natijalarini bermoqda.
Mazkur jarayonlarning amaliy ifodasi sifatida Jizzax politexnika institutida talabalar va bitiruvchilarning bandligini ta’minlash, ularni mehnat bozoriga samarali integratsiya qilish maqsadida “Karyera kuni” mehnat va amaliyot yarmarkasi tashkil etildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan oliy ta’lim bitiruvchilari bandligini ta’minlash yuzasidan belgilangan ustuvor vazifalar hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining tegishli buyrug‘i ijrosini ta’minlash doirasida o‘tkazildi.
📊 Ma’lumot uchun, 2026-yilda institutni:
• 32 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha — 1969 nafar
• 20 ta magistratura mutaxassisligi bo‘yicha — 71 nafar
👉 jami 2040 nafar talaba bitirishi kutilmoqda.
Ularning 1253 nafari Jizzax viloyatidan bo‘lib, bu hudud mehnat bozorini malakali kadrlar bilan ta’minlash imkoniyati yuqori ekanligini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, joriy yilning fevral–mart oylarida bitiruvchilar bandligini ta’minlash va ularni tadbirkorlikka yo‘naltirish bo‘yicha qator amaliy ishlar amalga oshirildi. Xususan, tijorat banklari bilan hamkorlikda imtiyozli kreditlar ajratish masalalari yuzasidan uchrashuvlar tashkil etilib, yoshlarning nafaqat ishchi, balki tadbirkor sifatida shakllanishiga alohida e’tibor qaratildi.
🤝 Tadbir davomida institut rahbariyati va professor-o‘qituvchilar ishtirokida bitiruvchilar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazilib, ularning bandligini ta’minlash yuzasidan tuzilgan uch tomonlama shartnomalar tahlil qilindi hamda individual yondashuv asosida muammolar o‘rganildi.
🏢 Yarmarkada Jizzax viloyatidagi 40 dan ortiq yetakchi tashkilot va korxonalar ishtirok etib, talabalar va bitiruvchilarga mavjud bo‘sh ish o‘rinlari hamda amaliyot imkoniyatlarini taqdim etdilar.
Ayni paytda bitiruvchilar bilan uch tomonlama shartnomalar tuzish jarayoni izchil davom etmoqda.
✨ “Karyera kuni” — yoshlar va ish beruvchilar o‘rtasida samarali muloqot o‘rnatish, kelajakdagi hamkorliklar uchun mustahkam zamin yaratishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В нашей стране всесторонняя поддержка молодого поколения, обеспечение его качественным образованием, обучение профессиональным навыкам, а также обеспечение занятости являются приоритетными направлениями государственной политики. В последние годы проводимые в данном направлении масштабные реформы дают положительные результаты.
В качестве практического выражения этих процессов в Джизакском политехническом институте была организована ярмарка вакансий и практики «День карьеры», направленная на обеспечение занятости студентов и выпускников, а также их эффективную интеграцию в рынок труда.
Мероприятие было проведено в рамках реализации приоритетных задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан по обеспечению занятости выпускников высших учебных заведений, а также во исполнение соответствующего приказа Министра высшего образования, науки и инноваций.
📊 Для справки, в 2026 году институт окончат:
• по 32 направлениям бакалавриата — 1969 человек
• по 20 специальностям магистратуры — 71 человек
👉 всего — 2040 выпускников.
Из них 1253 выпускника являются жителями Джизакской области, что свидетельствует о высоком потенциале обеспечения регионального рынка труда квалифицированными кадрами.
Вместе с тем, в феврале–марте текущего года был реализован ряд практических мероприятий по обеспечению занятости выпускников и их ориентированию на предпринимательскую деятельность. В частности, в сотрудничестве с коммерческими банками были организованы встречи по вопросам выделения льготных кредитов, при этом особое внимание уделено формированию молодежи не только как наемных работников, но и как предпринимателей.
🤝 В ходе мероприятия при участии руководства института и профессорско-преподавательского состава были проведены открытые диалоги с выпускниками. Были проанализированы заключенные трехсторонние договоры по обеспечению занятости, а также на основе индивидуального подхода изучены существующие проблемы.
🏢 В ярмарке приняли участие более 40 ведущих организаций и предприятий Джизакской области, которые представили студентам и выпускникам имеющиеся вакансии и возможности прохождения практики.
В настоящее время процесс заключения трехсторонних договоров с выпускниками последовательно продолжается.
✨ «День карьеры» имеет важное значение для установления эффективного взаимодействия между молодежью и работодателями, а также для создания прочной основы для будущего сотрудничества.