Bugun, 6-aprel kuni Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyida “Yangi O‘zbekiston talabalar olimpiadasi” sport musobaqalarining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu yirik loyiha Sport vazirligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Milliy olimpiya qo‘mitasi hamkorligida yo‘lga qo‘yilmoqda.
Marosimda Prezident Administratsiyasi vakili Odil Abdurahmonov, Sport vaziri Adham Ikromov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Sardor Rajabov, Milliy olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Otabek Umarov, shuningdek, OTM rektorlari, sport federatsiyalari vakillari hamda keng jamoatchilik ishtirok etdi.
Marosimda so‘zga chiqqanlar yoshlarni sog‘lom va har tomonlama yetuk qilib tarbiyalash davlatimizning eng ustuvor vazifalaridan biri ekanini alohida ta’kidladilar. Xususan, ushbu olimpiada nafaqat talaba-yoshlar, balki butun jamiyatda ommaviy sport va sog‘lom turmush tarziga bo‘lgan qiziqishni yana bir pog‘onaga oshirishi qayd etildi.
“Mazkur sport musobaqasi talaba-yoshlar o‘rtasida ommaviy sportni rivojlantirish, ularga zarur sharoitlar yaratish orqali sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib qilishga xizmat qiladi hamda o‘z safiga millionlab yoshlarni qamrab olishiga ishonamiz”, — deya ta’kidladi vazir o‘rinbosari Sardor Rajabov.
Musobaqalarning barcha bosqichlari Sport vazirligining “ERP-sport” yagona elektron boshqaruv tizimi orqali nazorat qilinadi. Bugungi kunga qadar mazkur tizim orqali jami 168 ta oliy ta’lim tashkiloti, jumladan, 92 ta davlat, 52 ta nodavlat va 24 ta xorijiy oliy ta’lim muassasasi ro‘yxatdan o‘tgan.
👥 Bellashuvlarda qatnashish istagini bildirgan talabalar soni 159 273 nafarga yetdi.
📅 Musobaqalar 3 bosqichda o‘tkaziladi:
🔘 1-bosqich: 6–20-aprel
🔘 2-bosqich: 1–15-may
🔘 Final bosqichi: 1–10-iyun kunlari Toshkent shahridagi Olimpiya shaharchasida
🏆 Kompleks musobaqalar quyidagi sport turlarini o‘z ichiga oladi: voleybol, gandbol, basketbol 3x3, stol tennisi, futbol, yengil atletika hamda suzish (suzish bahslari 2-bosqichdan boshlanadi).
📡 Mazkur ochilish marosimida Jizzax politexnika instituti jamoasi Zoom platformasi orqali ishtirok etdi.
🔹 Shuningdek, ochilish marosimi Jizzax politexnika institutida 2025-yil noyabr oyida boshlangan va yaqin kunlarda yakunlangan “Talabalar ligasi” sport musobaqalari g‘oliblarini taqdirlash marosimi bilan davom etdi.
Institut rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov so‘zga chiqib, “Talabalar ligasi” musobaqalarida g‘olib bo‘lgan talabalarni tabrikladi hamda “Yangi O‘zbekiston talabalar olimpiadasi” ishtirokchilariga omad tiladi.
ℹ️ Ma’lumot uchun, “Talabalar ligasi” 12 ta sport turi bo‘yicha o‘tkazildi (https://t.me/jizpi_online/48334).

Сегодня, 6 апреля, в Музее олимпийской и паралимпийской славы состоялась торжественная церемония открытия спортивных соревнований «Олимпиада студентов Нового Узбекистана». Этот крупномасштабный проект реализуется при сотрудничестве Министерства спорта, Министерства высшего образования, науки и инноваций и Национального олимпийского комитета.
В мероприятии приняли участие представитель Администрации Президента Одил Абдурахмонов; министр спорта Адхам Икромов; первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сардор Раджабов; первый заместитель председателя Национального олимпийского комитета Отабек Умаров; а также ректоры вузов, представители спортивных федераций и широкая общественность.
Выступающие подчеркнули, что воспитание молодых людей здоровыми и всесторонне развитыми является одной из приоритетных задач государства. В частности, отмечено, что олимпиада способствует не только вовлечению студентов, но и повышению интереса всего общества к массовому спорту и здоровому образу жизни.
«Эти спортивные соревнования направлены на развитие массового спорта среди студентов, создание необходимых условий и популяризацию здорового образа жизни, и мы уверены, что они охватят миллионы молодых людей», — отметил заместитель министра Сардор Раджабов.
Все этапы соревнований контролируются через единую электронную систему управления Министерства спорта «ERP-sport». На сегодняшний день в системе зарегистрированы 168 высших учебных заведений, включая 92 государственных, 52 частных и 24 иностранных вуза.
👥 Количество студентов, выразивших желание участвовать, достигло 159 273 человек.
📅 Соревнования пройдут в три этапа:
🔘 Этап 1: 6–20 апреля
🔘 Этап 2: 1–15 мая
🔘 Финальный этап: 1–10 июня в Олимпийском городке в Ташкенте
🏆 Комплексные соревнования включают волейбол, гандбол, баскетбол 3x3, настольный теннис, футбол, лёгкую атлетику и плавание (соревнования по плаванию начинаются со второго этапа).
📡 Команда Джизакского политехнического института приняла участие в открытии через платформу Zoom.
🔹 Открытие продолжилось церемонией награждения победителей спортивных соревнований «Студенческая лига», которые начались в Джизакском политехническом институте в ноябре 2025 года и недавно завершились.
Ректор института, доктор технических наук, профессор Алишер Усманкулов поздравил победителей «Студенческой лиги» и пожелал успеха всем участникам «Олимпиады студентов Нового Узбекистана».
ℹ️ Для справки, «Студенческая лига» проводилась по 12 видам спорта (https://t.me/jizpi_online/48334
📊 Этапы соревнований:
🥇 Этап I — между факультетами
🥈 Этап II — между вузами региона
🥉 Этап III — между вузами страны
🚀 К старту «Олимпиады студентов Нового Узбекистана» в Джизакском политехническом институте была проведена тщательная подготовка, и студенты института примут активное участие в соревнованиях.