2026-yil 8-aprel kuni Jizzax politexnika institutida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-aprel kuni o‘tkazilgan jismoniy tarbiya va sport sohasidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilangan topshiriqlar ijrosiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Mazkur yig‘ilish institut rektori A. Usmankulov raisligida tashkil etilib, unda institut rahbariyati hamda mas’ul xodimlar ishtirok etdi.
Dastlab, institut rektori Jismoniy tarbiya kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Shundan so‘ng soha prorektorlari, barcha fakultet dekanlari hamda matbuot xizmati xodimlari bilan alohida muloqot olib borildi.
Yig‘ilish davomida videoselektor yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar atroflicha muhokama qilinib, ularni institut miqyosida samarali amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi. Xususan, talabalar o‘rtasida sportni ommalashtirish, sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib etish, sport to‘garaklari faoliyatini yanada rivojlantirish hamda mavjud sport infratuzilmasidan samarali foydalanish yuzasidan aniq vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, mavjud holat tahlil qilinib, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish, sport bilan muntazam shug‘ullanuvchi talabalar sonini oshirish hamda bu borada tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda hafta kunlari kesimida fakultetlar va bo‘limlar o‘rtasida sport mashg‘ulotlarini tashkil etish tartibi belgilab berildi. Shuningdek, rektor boshchiligida barcha xodimlarning sport bilan muntazam shug‘ullanishi yo‘lga qo‘yilishi ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunida belgilangan vazifalar ijrosini o‘z vaqtida va sifatli ta’minlash zarurligi alohida qayd etildi.

В Джизакском политехническом институте состоялось собрание.
8 апреля 2026 года в Джизакском политехническом институте состоялось совещание, посвящённое выполнению задач, определённых на видеоселекторном совещании, проведённом 7 апреля под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по приоритетным вопросам в сфере физической культуры и спорта.
Совещание прошло под председательством ректора института А. Усманкулова и с участием руководства института и ответственных сотрудников.
В начале ректор провёл встречу с профессорско-преподавательским составом кафедры физического воспитания. Затем были проведены отдельные обсуждения с проректорами, деканами всех факультетов и сотрудниками пресс-службы.
В ходе совещания были всесторонне обсуждены приоритетные задачи, определённые на видеоселекторном совещании, а также рассмотрены вопросы их эффективной реализации на уровне института. В частности, были определены конкретные задачи по популяризации спорта среди студентов, широкому продвижению здорового образа жизни, дальнейшему развитию спортивных кружков и эффективному использованию имеющейся спортивной инфраструктуры.
Также был проанализирован текущий уровень работы, даны поручения по устранению выявленных недостатков, увеличению числа студентов, регулярно занимающихся спортом, и налаживанию системной работы в данном направлении.
На совещании также был утверждён порядок организации спортивных занятий по дням недели между факультетами и подразделениями. Кроме того, было отмечено, что регулярные занятия спортом будут внедрены для всех сотрудников под руководством ректора.
В завершение совещания особо подчеркнута необходимость своевременного и качественного выполнения поставленных задач.