2026-yil 8-aprel kuni Jizzax politexnika institutida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-aprel kuni o‘tkazilgan jismoniy tarbiya va sport sohasidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilangan topshiriqlar ijrosiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Mazkur yig‘ilish institut rektori A. Usmankulov raisligida tashkil etilib, unda institut rahbariyati hamda mas’ul xodimlar ishtirok etdi.
Dastlab, institut rektori Jismoniy tarbiya kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi. Shundan so‘ng soha prorektorlari, barcha fakultet dekanlari hamda matbuot xizmati xodimlari bilan alohida muloqot olib borildi.
Yig‘ilish davomida videoselektor yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalar atroflicha muhokama qilinib, ularni institut miqyosida samarali amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi. Xususan, talabalar o‘rtasida sportni ommalashtirish, sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib etish, sport to‘garaklari faoliyatini yanada rivojlantirish hamda mavjud sport infratuzilmasidan samarali foydalanish yuzasidan aniq vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, mavjud holat tahlil qilinib, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish, sport bilan muntazam shug‘ullanuvchi talabalar sonini oshirish hamda bu borada tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda hafta kunlari kesimida fakultetlar va bo‘limlar o‘rtasida sport mashg‘ulotlarini tashkil etish tartibi belgilab berildi. Shuningdek, rektor boshchiligida barcha xodimlarning sport bilan muntazam shug‘ullanishi yo‘lga qo‘yilishi ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunida belgilangan vazifalar ijrosini o‘z vaqtida va sifatli ta’minlash zarurligi alohida qayd etildi.

A meeting was held at Jizzakh Polytechnic Institute.
On April 8, 2026, a meeting was held at Jizzakh Polytechnic Institute dedicated to the implementation of tasks defined at the video selector meeting held on April 7 under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, on priority issues in the field of physical education and sports.
The meeting was conducted under the chairmanship of the Rector of the Institute, A. Usmankulov, and was attended by the institute’s management and responsible staff members.
Initially, the Rector held a meeting with the professors and teachers of the Department of Physical Education. After that, separate discussions were held with vice-rectors, all faculty deans, and the press service staff.
During the meeting, the priority tasks set at the video selector meeting were thoroughly discussed, and issues of their effective implementation at the institute level were considered. In particular, specific tasks were defined regarding the promotion of sports among students, the wide encouragement of a healthy lifestyle, further development of sports clubs, and efficient use of existing sports infrastructure.
In addition, the current situation was analyzed, and instructions were given to eliminate identified shortcomings, increase the number of students regularly engaged in sports, and establish systematic work in this regard.
The meeting also established the schedule for organizing sports activities among faculties and departments on a weekly basis. It was also emphasized that regular engagement in sports would be introduced for all staff members under the leadership of the rector.
At the end of the meeting, it was particularly noted that the timely and high-quality implementation of the assigned tasks is essential.