Samarqand shahrida boʻlib oʻtayotgan Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi universitetlari kongressi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Polsha Respublikasi Fan va oliy taʼlim vazirligi oʻrtasida “Oʻzaro niyatlar toʻgʻrisidagi bayonot” (Letter of Intent) imzolandi.
Mazkur hujjat ikki davlat oʻrtasida oliy taʼlim va ilmiy-tadqiqot sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga qaratilgan boʻlib, qoʻshma ilmiy markazlar tashkil etish, universitetlar oʻrtasida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini yoʻlga qoʻyish, akademik mobillikni kengaytirish hamda Yevropa Ittifoqi dasturlari doirasida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish kabi ustuvor yoʻnalishlarni qamrab oladi.
Anjuman davomida 50 dan ortiq oʻzaro anglashuv memorandumlari va hamkorlik shartnomalarini imzolanishi rejalashtirilgan boʻlib, ushbu hujjatlar turli sohalarni qamrab olgan holda, qoʻshma taʼlim dasturlarini joriy etish, ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, xalqaro konferensiyalar tashkil etish hamda akademik almashinuv dasturlarini kengaytirishni nazarda tutadi.
Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi universitetlari kongressi doirasida Jizzax politexnika instituti va Polshaning AGH Krakow Universiteti o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi.
Mazkur memorandum ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida ta’lim, ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyat yo‘nalishlarida hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Shuningdek, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish hamda tajriba almashish imkoniyatlarini kengaytiradi.
Hamkorlik istiqbolda xalqaro aloqalarni mustahkamlash va ta’lim sifatini oshirishga muhim hissa qo‘shadi.

В рамках Конгресса университетов Центральной Азии и Европейского союза, проходящего в Самарканде, был подписан «Протокол о намерениях» (Letter of Intent) между Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и Министерством науки и высшего образования Республики Польша.
Данный документ направлен на дальнейшее углубление сотрудничества между двумя странами в сфере высшего образования и научных исследований. Он охватывает такие приоритетные направления, как создание совместных научных центров, развитие долгосрочных партнерских связей между университетами, расширение академической мобильности, а также реализация совместных проектов в рамках программ Европейского союза.
В ходе конгресса планируется подписание более 50 меморандумов о взаимопонимании и соглашений о сотрудничестве. Эти документы охватывают различные направления, включая внедрение совместных образовательных программ, реализацию научно-исследовательских проектов, организацию международных конференций и расширение программ академического обмена.
В рамках Конгресса университетов Центральной Азии и Европейского союза был подписан меморандум о сотрудничестве между Джизакским политехническим институтом и Краковским университетом AGH (Польша).
Данный меморандум будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями в области образования, научных исследований и инновационной деятельности. Он также расширит возможности обмена преподавателями и студентами, реализации совместных научных проектов и обмена опытом.
В перспективе данное сотрудничество внесёт значительный вклад в укрепление международных связей и повышение качества образования.