Samarqandga sayohat tashkil etildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-fevraldagi “Buyuk davlat arbobi va sarkarda, ilm-fan, madaniyat va san’at homiysi sohibqiron Amir Temur tavalludining 690 yilligini keng nishonlash toʻgʻrisida”gi PQ-46-son qarori hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2026-yil 12-martdagi 1-son Hay’at yig‘ilishi 4a-3-bandida belgilangan “Oʻzbekiston boʻylab sayohat qil!” ichki turizmni rivojlantirish dasturi doirasida respublika boʻylab sayohatlarni tashkil etish vazifalari ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax politexnika instituti xodimlari hamda talabalari uchun Samarqand shahriga sayohat uyushtirildi.
Tashrif davomida ishtirokchilar quyidagi tarixiy va diqqatga sazovor maskanlarda bo‘lishdi:
🔹 Imom al-Buxoriy majmuasi
🔹 Goʻri Amir maqbarasi
🔹 Registon maydoni
🔹 Islom Karimov haykali
🔹 Bibixonim masjidi
🔹 Islom Karimov maqbarasi
🔹 Shohi Zinda majmuasi
🔹 Mirzo Ulugʻbek rasadxonasi
🔹 Samarqand City majmuasi
Sayohat davomida ishtirokchilar tarixiy obidalar, ularning yaratilish tarixi, me’moriy yechimlari hamda ularning bugungi kundagi ahamiyati haqida batafsil ma’lumotlarga ega bo‘ldilar. Shuningdek, bu kabi tashriflar yoshlar qalbida vatanparvarlik tuyg‘ularini mustahkamlash, milliy g‘urur va iftixor hissini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Ko‘p asrlik tarixni o‘zida mujassam etgan betakror me’moriy obidalar ishtirokchilarda unutilmas taassurot qoldirdi.

Была организована поездка в Самарканд.
В целях обеспечения выполнения задач, предусмотренных Постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 февраля 2026 года № PQ-46 «О широком праздновании 690-летия со дня рождения великого государственного деятеля и полководца, покровителя науки, культуры и искусства, Амира Темура», а также пунктом 4а-3 протокола №1 заседания Коллегии Министерства высшего образования, науки и инноваций от 12 марта 2026 года, в рамках программы развития внутреннего туризма «Путешествуй по Узбекистану!», для сотрудников и студентов Джизакского политехнического института была организована поездка в город Самарканд.
В ходе визита участники посетили следующие исторические и достопримечательные места:
🔹 Комплекс Имама аль-Бухари
🔹 Мавзолей Гур-Эмир
🔹 Площадь Регистан
🔹 Памятник Исламу Каримову
🔹 Мечеть Биби-Ханым
🔹 Мавзолей Ислама Каримова
🔹 Комплекс Шахи-Зинда
🔹 Обсерватория Мирзо Улугбека
🔹 Комплекс Samarkand City
В ходе поездки участники получили подробную информацию об исторических памятниках, истории их создания, архитектурных особенностях и их значении в наши дни. Подобные визиты играют важную роль в укреплении патриотических чувств у молодежи, повышении национальной гордости и самосознания.
Уникальные архитектурные памятники, вобравшие в себя многовековую историю, оставили у участников незабываемые впечатления.