Samarqandga sayohat tashkil etildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 5-fevraldagi “Buyuk davlat arbobi va sarkarda, ilm-fan, madaniyat va san’at homiysi sohibqiron Amir Temur tavalludining 690 yilligini keng nishonlash toʻgʻrisida”gi PQ-46-son qarori hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2026-yil 12-martdagi 1-son Hay’at yig‘ilishi 4a-3-bandida belgilangan “Oʻzbekiston boʻylab sayohat qil!” ichki turizmni rivojlantirish dasturi doirasida respublika boʻylab sayohatlarni tashkil etish vazifalari ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax politexnika instituti xodimlari hamda talabalari uchun Samarqand shahriga sayohat uyushtirildi.
Tashrif davomida ishtirokchilar quyidagi tarixiy va diqqatga sazovor maskanlarda bo‘lishdi:
🔹 Imom al-Buxoriy majmuasi
🔹 Goʻri Amir maqbarasi
🔹 Registon maydoni
🔹 Islom Karimov haykali
🔹 Bibixonim masjidi
🔹 Islom Karimov maqbarasi
🔹 Shohi Zinda majmuasi
🔹 Mirzo Ulugʻbek rasadxonasi
🔹 Samarqand City majmuasi
Sayohat davomida ishtirokchilar tarixiy obidalar, ularning yaratilish tarixi, me’moriy yechimlari hamda ularning bugungi kundagi ahamiyati haqida batafsil ma’lumotlarga ega bo‘ldilar. Shuningdek, bu kabi tashriflar yoshlar qalbida vatanparvarlik tuyg‘ularini mustahkamlash, milliy g‘urur va iftixor hissini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Ko‘p asrlik tarixni o‘zida mujassam etgan betakror me’moriy obidalar ishtirokchilarda unutilmas taassurot qoldirdi.

In order to ensure the implementation of the tasks set within the framework of the Resolution No. PQ-46 of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 5, 2026, “On the wide celebration of the 690th anniversary of the birth of the great statesman and commander, patron of science, culture and art, Amir Temur,” as well as paragraph 4a-3 of the Board meeting No. 1 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation dated March 12, 2026, and within the program “Travel around Uzbekistan!” aimed at developing domestic tourism, a trip to the city of Samarkand was organized for the staff and students of Jizzakh Polytechnic Institute.
During the visit, participants visited the following historical and notable sites:
🔹 Imam al-Bukhari Complex
🔹 Gur-e Amir Mausoleum
🔹 Registan Square
🔹 Islam Karimov Monument
🔹 Bibi-Khanym Mosque
🔹 Islam Karimov Mausoleum
🔹 Shah-i-Zinda Complex
🔹 Ulugh Beg Observatory
🔹 Samarkand City Complex
During the trip, participants received detailed information about the historical monuments, their history of construction, architectural features, and their significance today. Such visits also play an important role in strengthening patriotism among young people and fostering a sense of national pride.
The unique architectural monuments embodying centuries of history left unforgettable impressions on the participants.