Abu Ali ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya olimpiadasida Jizzax politexnika instituti akademik litseyi o‘quvchisi kumush medal sovrindori bo‘ldi!
🔬 Joriy yil 26-aprel kuni Abu Ali ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya olimpiadasining tantanali taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
⏰ Yakuniy natijalarga ko‘ra, ushbu olimpiadada O‘zbekiston terma jamoasi jami 11 ta medal (2 ta oltin, 3 ta kumush va 6 ta bronza)ni qo‘lga kiritdi.
Eslatib o‘tamiz, bu yil ikkinchi marta o‘tkazilayotgan olimpiadada dunyoning 12 davlatidan 94 nafar o‘quvchi bellashdi.
Jizzax politexnika instituti akademik litseyi Tabiiy fanlar yo‘nalishi 2-bosqich 24-05 guruhi o‘quvchisi Diyorbek Karimov ushbu nufuzli olimpiadada 🥈 kumush medal sovrindori bo‘ldi!
📊 Ma’lumot o’rnida: mintaqaviy xalqaro olimpiadalardagi medallar uchun:
➖ oltin medal sohibiga — 4,944 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 20,6 mln. soʻm;
➖ kumush medal sohibiga — 3,296 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 14,42 mln. soʻm;
➖ bronza medal sohibiga — 2,472 mln. soʻm, oʻqituvchisiga — 12,36 mln. soʻm beriladi.
👉 Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy xalqaro olimpiada sovrindorlari oliy taʼlim muassasalariga kirishda oʻz fanidan maksimal ballga ega boʻladi.

A student of the Academic Lyceum of Jizzakh Polytechnic Institute has been awarded a silver medal at the Abu Ali ibn Sino International Biology Olympiad.
🔬 On April 26 of the current year, the official award ceremony of the Abu Ali ibn Sino International Biology Olympiad was held.
⏰ According to the final results, the national team of Uzbekistan won a total of 11 medals at this Olympiad, including 2 gold, 3 silver, and 6 bronze medals.
It should be noted that this year, for the second time the Olympiad was held, bringing together 94 students from 12 countries around the world.
A second-year student of the Natural Sciences track (group 24-05) at the Academic Lyceum of Jizzakh Polytechnic Institute, Diyorbek Karimov, became a 🥈 silver medalist at this prestigious Olympiad.
📊 For reference, the following monetary awards are granted for medals in regional international Olympiads:
➖ Gold medalist — 4.944 million UZS; their teacher — 20.6 million UZS;
➖ Silver medalist — 3.296 million UZS; their teacher — 14.42 million UZS;
➖ Bronze medalist — 2.472 million UZS; their teacher — 12.36 million UZS.
👉 In addition, winners of international and regional international Olympiads are awarded the maximum score in their subject when applying to higher education institutions.