Jizzaxda xalqaro talabalar anjumani bo‘lib o‘tdi
Jizzax politexnika institutida “Yangi O‘zbekiston: Ilm qaldirg‘ochlari – 2026” nomli V xalqaro talabalar anjumani tashkil etildi.
Anjuman quyidagi ikki qismda o‘tkazildi:
“Talabalarning ilmiy-texnik konferensiyasi”;
“Iqtidorli talabalarning ilmiy-tadqiqot ishlari tanlovi”.
Ilmiy-texnik konferensiya 5 ta sho‘ba bo‘yicha, ilmiy-tadqiqot ishlari tanlovi esa 8 ta nominatsiya asosida tashkil etildi.
Mazkur xalqaro anjumanda 5 ta xorijiy davlat oliy ta’lim muassasalaridan 12 nafar vakil hamda respublikamizdagi 14 ta oliy ta’lim muassasasidan 300 nafardan ortiq iqtidorli talabalar va ularning ilmiy rahbarlari ishtirok etdi.
Anjuman davomida respublikamiz oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan iqtidorli bakalavr va magistrlarning innovatsion g‘oyalari hamda ilmiy ishlanmalarini amalga oshirishdagi muammolar va ularning yechimlari yuzasidan o‘zaro fikr almashildi.
Anjuman Respublika fan va texnologiyalarini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biri — “Energetika, energiya va resurstejamkorlik” yo‘nalishi doirasida tashkil etildi.
Yalpi yig‘ilishda:
— Qirg‘iziston DTU;
— XXRning Hebei International Studies University;
— M. Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston universiteti;
— “Uzsanoatqurilish” ATB;
— “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi;
— “Knauf Gips Buxoro” XK MCHJ;
— “Bazalt Uzbekistan” sanoat klasteri vakillari o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Tanlov nominatsiyalarida xorijiy va respublika OTMlaridan 146 nafar talaba o‘z ilmiy-tadqiqot ishlari bilan qatnashdi. Ishlarni baholash jarayonida respublika OTMlari hamda ishlab chiqarish tashkilotlaridan tashrif buyurgan 8 nafar fan doktori, professor va 14 nafar PhD, dotsent ekspert sifatida faoliyat olib bordi.
Xalqaro anjumanda arxitektura va qurilish yo‘nalishida tahsil olayotgan talaba-magistrlar bilan bir qatorda:
— “Bazalt Uzbekistan” sanoat klasteri mutaxassislari ham ishtirok etib, talabalar ilmiy ishlari ekspertizasi jarayonida faol qatnashdilar.
Anjumanda “Uzsanoatqurilish” ATB, “Knauf Gips Buxoro” XK MCHJ, “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi hamda “Bazalt Uzbekistan” sanoat klasteri tomonidan tanlov g‘oliblariga esdalik sovg‘alari topshirildi.

В Джизакском политехническом институте была организована V Международная студенческая конференция под названием «Новый Узбекистан: Ласточки науки – 2026».
Конференция проводилась по двум направлениям:
— «Научно-техническая конференция студентов»;
— «Конкурс научно-исследовательских работ талантливых студентов».
Научно-техническая конференция была организована по 5 секциям, а конкурс научно-исследовательских работ — по 8 номинациям.
В данной международной конференции приняли участие 12 представителей высших образовательных учреждений 5 зарубежных государств, а также более 300 талантливых студентов и их научных руководителей из 14 высших образовательных учреждений Республики Узбекистан.
В ходе конференции состоялся обмен мнениями по вопросам реализации инновационных идей и научных разработок талантливых бакалавров и магистрантов, обучающихся в высших образовательных учреждениях республики, а также обсуждены существующие проблемы и пути их решения.
Конференция была организована в рамках одного из приоритетных направлений развития науки и технологий Республики — «Энергетика, энерго- и ресурсосбережение».
На пленарном заседании с докладами выступили представители:
— Кыргызского государственного технического университета;
— Hebei International Studies University КНР;
— Южно-Казахстанского университета имени М. Ауэзова;
— АКБ «Uzsanoatqurilish»;
— Ассоциации «O‘zsanoatqurilishmateriallari»;
— ИП ООО «Knauf Gips Buxoro»;
— промышленного кластера «Bazalt Uzbekistan».
В конкурсных номинациях приняли участие 146 студентов зарубежных и республиканских высших образовательных учреждений со своими научно-исследовательскими работами. В процессе оценки работ в качестве экспертов приняли участие 8 докторов наук, профессоров, а также 14 PhD и доцентов, представляющих высшие образовательные учреждения и производственные организации республики.
В международной конференции наряду со студентами и магистрантами, обучающимися по направлениям архитектуры и строительства, также приняли участие специалисты: