O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–207-son Farmoni ijrosi doirasida, 2026-yil 4-may kuni Jizzax viloyati, Jizzax shahri, “A” sanoat hududida joylashgan 3-mintaqaviy muvofiqlashtirish markaziga qarashli 29-sonli manzil-koloniyasiga institut Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova boshchiligida institut profilaktika inspektorlari hamda talaba-yoshlar tashrif buyurdi.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsad manzil-koloniyasida narkojinoyat sodir etganligi uchun jazo o‘tayotgan mahkumlar hayoti bilan tanishishdan iborat bo‘ldi. Bu kabi tashriflar giyohvandlik va narkojinoyatchilikning og‘ir oqibatlarini yoshlar ongiga chuqur singdirish, huquqbuzarliklarning oldini olish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish hamda talaba-yoshlarda ijtimoiy mas’uliyatni yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.
Tashrif jarayonida talaba-yoshlar manzil-koloniyasida mahkumlar uchun yaratilgan sharoitlar ularni jamiyatga reabilitatsiya hamda psixologik qo‘llab-quvvatlash mashg‘ulotlari bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, mahkumlar jinoyat yo‘liga kirib qolish sabablari, giyohvandlikning inson hayotini izdan chiqaruvchi vayronkor ta’siri, pushaymon va og‘ir oqibatlar haqida real hayotiy misollar keltirib o‘tildi.
Talaba-yoshlar koloniya faoliyati bilan yaqindan tanishib, mahkumlar bilan o‘tkazilgan davra suhbatida giyohvandlikning oqibatlari nafaqat shaxsning hayotini barbod qilishi, balki uning oilasi, atrof-muhiti va butun jamiyat uchun og‘ir ijtimoiy muammolarga sabab bo‘lishini tushunib yetdilar.
Suhbat jarayonida mahkumlar o‘z hayot yo‘llari, qilgan xatolari va ularning og‘ir oqibatlari haqida samimiy fikr bildirib, yoshlarni noto‘g‘ri yo‘ldan ogoh bo‘lishga chaqirdilar. Ularning hayotiy tajribalari talaba-yoshlar uchun muhim saboq vazifasini o‘tadi.
Mazkur tashrif yoshlarning ongida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, qonunlarga hurmat bilan qarash, har bir qarorning oqibatini chuqur anglash hamda jamiyat oldidagi mas’uliyatni his etishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Была организована поездка студентов и молодежи в исправительную колонию №29 города Джизак.
В рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 3 ноября 2025 года № ПФ–207 «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступности», 4 мая 2026 года была организована поездка в исправительную колонию №29, расположенную в промышленной зоне «А» города Джизак Джизакской области, подведомственную 3-му региональному координационному центру.
В посещении приняли участие студенты института, инспекторы профилактики, а также первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе С. Эшбекова.
Целью визита стало ознакомление с жизнью осужденных, отбывающих наказание за наркопреступления. Подобные мероприятия направлены на формирование у молодежи осознания тяжелых последствий наркомании и наркопреступности, профилактику правонарушений, пропаганду здорового образа жизни и укрепление социальной ответственности студентов.
В ходе визита студенты ознакомились с условиями, созданными для осужденных, процессами их реабилитации и психологической поддержки. Осужденные поделились реальными историями о причинах, приведших их к преступлению, разрушительном влиянии наркомании, а также о тяжелых последствиях и сожалении.
В рамках круглого стола студенты получили более глубокое понимание того, что наркомания разрушает не только жизнь человека, но и наносит серьезный ущерб его семье, окружению и обществу в целом.
В ходе беседы осужденные искренне рассказали о своем жизненном пути, совершенных ошибках и их последствиях, призывая молодежь избегать подобных ошибок. Их жизненный опыт стал важным уроком для студентов.
Данный визит имеет важное значение в формировании у молодежи здорового образа жизни, уважения к закону, осознанного принятия решений и чувства ответственности перед обществом.