Bitiruvchilarni xalqaro standartlar asosida zamonaviy kasblarga o‘qitish hamda ularning bandligini ta’minlash bo‘yicha memorandum imzolandi
Jizzax politexnika institutida institut rektori Alisher Usmankulov hamda Migratsiya agentligining Jizzax hududiy filiali rahbari Sherzod Amanov ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot davomida tomonlar zamonaviy bilim va amaliy ko‘nikmalarga ega, xalqaro mehnat bozori talablariga mos malakali muhandis kadrlarni tayyorlash, shuningdek, bitiruvchi talaba-yoshlarning bandligini ta’minlash bugungi kunning eng dolzarb vazifalaridan biri ekanini alohida ta’kidladilar.
Uchrashuv yakunida Jizzax politexnika instituti hamda Migratsiya agentligining Jizzax hududiy filiali o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi.
Mazkur hamkorlikning amaliy natijasi sifatida institutda xalqaro standartlar asosida zamonaviy kasblarga o‘qitish yo‘lga qo‘yilib, xalqaro yuk tashuvlari sohasida faoliyat yurituvchi haydovchilarni tayyorlashga mo‘ljallangan maxsus o‘quv kursi tashkil etildi.
Memorandumning asosiy maqsadi xorijda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish istagida bo‘lgan fuqarolar, jumladan institut bitiruvchilarining xorijiy ish beruvchilar talablari va xalqaro standartlarga mos til hamda kasbiy-malakaviy ko‘nikmalarini shakllantirish, shuningdek, xavfsiz, tartibli va qonuniy mehnat migratsiyasi tizimini rivojlantirishdan iborat.
Kelishuvga muvofiq, kelgusida O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va institut bitiruvchilarining xorijiy davlatlarda bandligini ta’minlash samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shma takliflar ishlab chiqish, malaka oshirish dasturlarini tashkil etish hamda ushbu dasturlarni muvaffaqiyatli tamomlagan fuqarolarni xorijda ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish rejalashtirilgan.
Shuningdek, hamkorlik doirasida qo‘shma dastur va loyihalarni ishlab chiqish, amaliy tajriba almashish, o‘zaro tashriflarni tashkil etish, stajirovkalar va maslahatlashuvlar o‘tkazish, shuningdek konferensiyalar, seminarlar va uchrashuvlarni tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Mazkur memorandum Jizzax politexnika instituti bitiruvchilarining xalqaro mehnat bozorida raqobatbardoshligini oshirish, ularning zamonaviy kasblarni egallashi va munosib ish o‘rinlariga ega bo‘lishi uchun muhim huquqiy va amaliy asos bo‘lib xizmat qiladi.

Подписан меморандум о подготовке выпускников современным профессиям на основе международных стандартов и обеспечении их занятости
В Джизакский политехнический институт состоялась встреча с участием ректора института Алишера Усманкулова и руководителя Джизакского регионального филиала Агентство по миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан Шерзода Аманова.
В ходе встречи стороны особо подчеркнули, что одной из наиболее актуальных задач на сегодняшний день является подготовка квалифицированных инженерных кадров, обладающих современными знаниями и практическими навыками, соответствующими требованиям международного рынка труда, а также обеспечение занятости выпускников и студенческой молодежи.
По итогам встречи между Джизакский политехнический институт и Джизакским региональным филиалом Агентство по миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан был подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве.
Практическим результатом данного сотрудничества стало внедрение в институте системы обучения современным профессиям на основе международных стандартов, а также организация специального учебного курса, предназначенного для подготовки водителей, осуществляющих деятельность в сфере международных грузоперевозок.
Основной целью Меморандума является формирование у граждан, в том числе выпускников института, желающих осуществлять временную трудовую деятельность за рубежом, языковых и профессионально-квалификационных навыков, соответствующих требованиям иностранных работодателей и международным стандартам, а также развитие системы безопасной, упорядоченной и законной трудовой миграции.
В соответствии с соглашением в дальнейшем планируется разработка совместных предложений по повышению эффективности обеспечения занятости граждан Республики Узбекистан и выпускников института в зарубежных странах, организация программ повышения квалификации, а также содействие в трудоустройстве за рубежом граждан, успешно завершивших данные программы.
Кроме того, в рамках сотрудничества предусмотрены разработка совместных программ и проектов, обмен практическим опытом, организация взаимных визитов, стажировок и консультаций, а также проведение конференций, семинаров и встреч.
Данный Меморандум послужит важной правовой и практической основой для повышения конкурентоспособности выпускников Джизакский политехнический институт на международном рынке труда, освоения ими современных профессий и получения достойных рабочих мест.