Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari Jizzax politexnika institutida bo‘ldi
Ayni kunlarda Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari B.Valiyev rahbarligida Prezidentning 2026-yil 5-yanvardagi PQ-1 va PQ-2-sonli qarorlari ijrosi yuzasidan Jizzax viloyatida o‘rganish ishlari olib borilmoqda. O‘rganish doirasida bugun — 10-iyun kuni mas’ullar Jizzax politexnika institutiga tashrif buyurdilar.
Dastlab mehmonlar institutning Avtomobilsozlik muhandislik maktabi hamda Muqobil energiyalarni tadqiq etish ilmiy-amaliy markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Bu yerda tahsil olayotgan yosh avtomobilsoz talabalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar hamda “dual ta’lim” o‘quv formatining afzalliklari ko‘rsatib o‘tildi.
Tashrif davomida Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari B.Valiyevga Ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Botir Qudratxo‘jayev, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondonining jangovar va maxsus tayyorgarlik bo‘yicha o‘rinbosari Adxamjon Sormonqulov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Sardor Rajabov, respublika va viloyat rahbariyati vakillari, viloyatdagi oliy ta’lim muassasalari rahbarlari hamda mas’ullar hamrohlik qildi.
Mehmonlarga viloyatdagi oliy va boshqa ta’lim muassasalarida amalga oshirilayotgan startap va innovatsion tashabbuslar, yosh tadqiqotchilar tomonidan ishlab chiqilayotgan ilmiy ishlanmalar hamda ularni tijoratlashtirish imkoniyatlari yuzasidan batafsil ma’lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Sardor Rajabov tomonidan muhandislik maktabining namunali talabalariga esdalik sovg‘alari topshirildi.
Shu kuni institutda Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari B.Valiyev rahbarligida, viloyat hokimi o‘rinbosari, yoshlarga mas’ul tashkilot va idoralar rahbarlari ishtirokida, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi hamda O‘zbekiston mahallalar uyushmasi hamkorligida viloyat adliya boshqarmasi tomonidan “mahalla yettiligi” vakillarini nizolarni mediatsiya usulida hal etishga o‘qitish bo‘yicha o‘quv-seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Toshkent davlat yuridik universiteti hamda Jamoat xavfsizligi universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan “Oilaviy nizolarni mediatsiya yo‘li bilan hal qilish” hamda “Obod va xavfsiz mahalla tamoyili asosida mahallalarda ijtimoiy profilaktika tadbirlarini amalga oshirish tartibi” mavzularida ma’ruzalar qilindi.
Yakunda o‘quv-seminar ishtirokchilari uchun Jizzax politexnika institutining 1-sonli talabalar turar joyida tushlik dasturxoni tashkil etildi.

These days, a study is being conducted in Jizzakh region under the leadership of First Deputy Prosecutor General B. Valiyev on the implementation of Presidential Resolutions No. PQ-1 and PQ-2 dated January 5, 2026. As part of the study, officials visited Jizzakh Polytechnic Institute today, June 10.
First, the guests became closely acquainted with the activities of the Automotive Engineering School and the Scientific and Practical Research Center for Alternative Energy at the institute. The conditions created for young students specializing in automotive engineering and the advantages of the dual education format were presented.
During the visit, First Deputy Prosecutor General B. Valiyev was accompanied by First Deputy Minister of Internal Affairs Botir Qudratkhodjayev, Deputy Commander of the National Guard of the Republic of Uzbekistan for Combat and Special Training Adkhamjon Sormonqulov, First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovations Sardor Rajabov, representatives of the republican and regional leadership, heads of higher education institutions in the region, and other responsible officials.
The guests were provided with detailed information on startup and innovative initiatives being implemented at higher and other educational institutions in the region, scientific developments created by young researchers, and opportunities for their commercialization.
In addition, First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovations Sardor Rajabov presented memorable gifts to exemplary students of the Engineering School.
On the same day, a training seminar was held at the institute under the leadership of First Deputy Prosecutor General B. Valiyev, with the participation of the Deputy Governor of the region and heads of organizations and agencies responsible for youth affairs. The seminar was organized by the regional Department of Justice in cooperation with the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan and the Association of Mahallas of Uzbekistan, and was aimed at training representatives of the “mahalla seven” in resolving disputes through mediation.
During the seminar, professors and lecturers of Tashkent State University of Law and the University of Public Safety delivered lectures on the topics “Resolving Family Disputes through Mediation” and “The Procedure for Implementing Social Prevention Measures in Mahallas Based on the Principle of a Prosperous and Safe Mahalla.”
At the end of the event, a lunch was organized for the participants of the training seminar at Student Dormitory No. 1 of Jizzakh Polytechnic Institute.