Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari Jizzax politexnika institutida bo‘ldi
Ayni kunlarda Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari B.Valiyev rahbarligida Prezidentning 2026-yil 5-yanvardagi PQ-1 va PQ-2-sonli qarorlari ijrosi yuzasidan Jizzax viloyatida o‘rganish ishlari olib borilmoqda. O‘rganish doirasida bugun — 10-iyun kuni mas’ullar Jizzax politexnika institutiga tashrif buyurdilar.
Dastlab mehmonlar institutning Avtomobilsozlik muhandislik maktabi hamda Muqobil energiyalarni tadqiq etish ilmiy-amaliy markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Bu yerda tahsil olayotgan yosh avtomobilsoz talabalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar hamda “dual ta’lim” o‘quv formatining afzalliklari ko‘rsatib o‘tildi.
Tashrif davomida Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari B.Valiyevga Ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Botir Qudratxo‘jayev, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondonining jangovar va maxsus tayyorgarlik bo‘yicha o‘rinbosari Adxamjon Sormonqulov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Sardor Rajabov, respublika va viloyat rahbariyati vakillari, viloyatdagi oliy ta’lim muassasalari rahbarlari hamda mas’ullar hamrohlik qildi.
Mehmonlarga viloyatdagi oliy va boshqa ta’lim muassasalarida amalga oshirilayotgan startap va innovatsion tashabbuslar, yosh tadqiqotchilar tomonidan ishlab chiqilayotgan ilmiy ishlanmalar hamda ularni tijoratlashtirish imkoniyatlari yuzasidan batafsil ma’lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Sardor Rajabov tomonidan muhandislik maktabining namunali talabalariga esdalik sovg‘alari topshirildi.
Shu kuni institutda Bosh prokurorning birinchi o‘rinbosari B.Valiyev rahbarligida, viloyat hokimi o‘rinbosari, yoshlarga mas’ul tashkilot va idoralar rahbarlari ishtirokida, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi hamda O‘zbekiston mahallalar uyushmasi hamkorligida viloyat adliya boshqarmasi tomonidan “mahalla yettiligi” vakillarini nizolarni mediatsiya usulida hal etishga o‘qitish bo‘yicha o‘quv-seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Toshkent davlat yuridik universiteti hamda Jamoat xavfsizligi universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan “Oilaviy nizolarni mediatsiya yo‘li bilan hal qilish” hamda “Obod va xavfsiz mahalla tamoyili asosida mahallalarda ijtimoiy profilaktika tadbirlarini amalga oshirish tartibi” mavzularida ma’ruzalar qilindi.
Yakunda o‘quv-seminar ishtirokchilari uchun Jizzax politexnika institutining 1-sonli talabalar turar joyida tushlik dasturxoni tashkil etildi.

Первый заместитель Генерального прокурора посетил Джизакский политехнический институт
В эти дни в Джизакской области под руководством первого заместителя Генерального прокурора Б. Валиева проводятся изучения по вопросам исполнения постановлений Президента от 5 января 2026 года № ПП-1 и № ПП-2. В рамках изучения сегодня, 10 июня, ответственные лица посетили Джизакский политехнический институт.
Сначала гости подробно ознакомились с деятельностью Школы автомобильной инженерии и Научно-практического центра по исследованию альтернативной энергетики при институте. Здесь были представлены условия, созданные для молодых студентов, обучающихся в сфере автомобилестроения, а также преимущества учебного формата «дуального образования».
В ходе визита первого заместителя Генерального прокурора Б. Валиева сопровождали первый заместитель министра внутренних дел Ботир Кудратходжаев, заместитель командующего Национальной гвардией Республики Узбекистан по боевой и специальной подготовке Адхамжон Сормонкулов, первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сардор Раджабов, представители республиканского и областного руководства, руководители высших образовательных учреждений области, а также ответственные лица.
Гостям была представлена подробная информация о стартап- и инновационных инициативах, реализуемых в высших и других образовательных учреждениях области, научных разработках молодых исследователей, а также возможностях их коммерциализации.
Кроме того, первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сардор Раджабов вручил памятные подарки образцовым студентам Инженерной школы.
В этот же день в институте под руководством первого заместителя Генерального прокурора Б. Валиева, с участием заместителя хокима области, руководителей организаций и ведомств, ответственных за работу с молодёжью, состоялся учебный семинар по обучению представителей «махаллинской семёрки» разрешению споров методом медиации. Семинар был организован областным управлением юстиции совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и Ассоциацией махаллей Узбекистана.
В ходе семинара профессора и преподаватели Ташкентского государственного юридического университета и Университета общественной безопасности выступили с докладами на темы «Разрешение семейных споров путём медиации» и «Порядок осуществления мероприятий социальной профилактики в махаллях на основе принципа “Благоустроенная и безопасная махалля”».
В завершение для участников учебного семинара был организован обед в студенческом общежитии № 1 Джизакского политехнического института.