Jizzax politexnika institutiga biriktirilgan maktab faoliyati o‘rganildi
Jizzax politexnika institutiga biriktirilgan Sharof Rashidov tumanidagi 37-sonli umumta’lim maktabida o‘quvchi-yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularni kasb-hunarga yo‘naltirish hamda ta’lim sifatini yanada oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar o‘rganildi.
Tashrifda institut o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori M.Ochilov, Qurilish muhandisligi fakulteti dekani A.Berdiqulov, Axborot-resurs markazi direktori M.Ropiyeva, O‘zbek va xorijiy tillar kafedrasi mudiri O‘.Norboyev, Kompyuter va dasturiy injiniring kafedrasi mudiri U.Xasanov hamda Jismoniy tarbiya kafedrasi mudiri I.Qirg‘izov ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida maktabda yoshlarning yozgi ta’til davrini mazmunli tashkil etish, ularni fan, sport va ijodiy to‘garaklarga keng jalb qilish, xorijiy tillar hamda axborot texnologiyalari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Shu bilan birga, institut professor-o‘qituvchilari ishtirokida qo‘shimcha mashg‘ulotlar va mahorat darslarini tashkil etish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Shuningdek, o‘quvchilar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va sportga bo‘lgan qiziqishni oshirish maqsadida maktabga 5 dona futbol to‘pi sovg‘a qilindi. Yoshlarning kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish, ularning ma’naviy dunyoqarashini boyitish maqsadida maktab kutubxonasiga 30 dona badiiy adabiyot topshirildi.
Tashrif davomida maktab va oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, bitiruvchi o‘quvchilarni kasbga yo‘naltirish, ularning oliy ta’limga bo‘lgan qiziqishini oshirish hamda Jizzax politexnika institutiga jalb etish bo‘yicha istiqboldagi vazifalar belgilab olindi.
Mazkur tashrif ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, yoshlarning bilim va salohiyatini yuksaltirish hamda ularning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В средней общеобразовательной школе №37 Шараф-Рашидовского района, закреплённой за Джизакским политехническим институтом, была изучена работа, направленная на содержательную организацию досуга учащейся молодёжи, её профессиональную ориентацию и дальнейшее повышение качества образования.
В мероприятии приняли участие проректор института по учебной работе Максуджон Очилов, декан факультета строительной инженерии А. Бердикулов, директор Информационно-ресурсного центра М. Ропиева, заведующий кафедрой узбекских и иностранных языков О‘. Норбоев, заведующий кафедрой компьютерной и программной инженерии У. Хасанов, а также заведующий кафедрой физического воспитания И. Киргизов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы организации летнего досуга школьников, их широкого привлечения к научным, спортивным и творческим кружкам, а также развития знаний и навыков в области иностранных языков и информационных технологий. Кроме того, достигнуты договорённости о проведении дополнительных занятий и мастер-классов с участием профессорско-преподавательского состава института.
Также в целях популяризации здорового образа жизни и повышения интереса учащихся к спорту школе были переданы в подарок пять футбольных мячей. Для развития культуры чтения и обогащения духовного мировоззрения учащихся библиотеке школы были переданы 30 экземпляров художественной литературы.
В рамках визита были определены перспективные задачи по дальнейшему укреплению сотрудничества между школой и высшим учебным заведением, профессиональной ориентации выпускников, повышению их интереса к высшему образованию и привлечению в Джизакский политехнический институт.
Данный визит имеет важное значение для развития сотрудничества между образовательными учреждениями, повышения знаний и потенциала молодёжи, а также содержательной организации их свободного времени.