Jizzax politexnika instituti tomonidan Sharof Rashidov tumanidagi 37-sonli umumta’lim maktabida bir qator tadbirlar tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining 2026-yil 23-maydagi “Yozgi ta’til vaqtida umumta’lim maktablari o‘quvchilari, talabalar hamda mahallalardagi yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish to‘g‘risida”gi 02-PA 1/1-2736-sonli topshirig‘i hamda Mahallalarda yoshlar bilan ishlash masalalarini muvofiqlashtirish bo‘yicha viloyat komissiyasining 2026-yil 8-iyundagi bayonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax politexnika instituti tomonidan Sharof Rashidov tumanidagi “Samarqand quduq” mahallasida joylashgan 37-sonli umumta’lim maktabida bir qator tadbirlar tashkil etildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi ijrosi bilan boshlandi. Shundan so‘ng Jizzax politexnika instituti rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov so‘zga chiqib, mamlakatimizda yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ularni ilm-fan, sport va kasb-hunarga yo‘naltirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, shuningdek, maktab va oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Tadbir davomida 37-sonli umumta’lim maktabi direktori Hamid Butunboyev maktabning bugungi faoliyati, erishilayotgan yutuqlari hamda istiqboldagi vazifalar haqida ma’ruza qildi.
Unda ta’lim sifatini oshirish, o‘quvchilarni oliy ta’lim muassasalariga tayyorlash va yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan batafsil ma’lumot berildi.
Tadbirning badiiy qismida Transport muhandisligi fakulteti talabalari Sabina Musurmonova tomonidan “Vatan”, Dilshod Narzullayev tomonidan “Ona” she’rlari mahorat bilan ijro etildi.
Shuningdek, Sanoat texnologiyalari fakulteti talabasi Shohsanam Tojiboyeva milliy raqs namoyish etdi, Qurilish muhandisligi fakulteti talabasi Islomjon Raimov esa “O‘zbekiston” qo‘shig‘ini ijro etdi.
Tadbir doirasida maktab o‘quvchilari uchun “Zakovat” intellektual o‘yini, sport musobaqalari, psixologik treninglar, intellektual viktorinalar va turli qiziqarli o‘yinlar tashkil etildi.
Mazkur tadbirlar yoshlarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, jamoada ishlash ko‘nikmalarini mustahkamlash, bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish hamda sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etishga xizmat qildi.
Shuningdek, o‘quvchilar ishtirokida milliy jamoaviy raqslar va Vatan madhiga bag‘ishlangan she’rlar ijrosi namoyish etildi. Tadbir yakunida institut fakultetlari va kafedralari tomonidan tayyorlangan ko‘rgazmalar tashkil etilib, o‘quvchilarga institutdagi ta’lim yo‘nalishlari, zamonaviy laboratoriyalar, innovatsion ishlanmalar hamda kasb tanlash imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Tashrif davomida maktab kutubxonasiga 70 dona badiiy adabiyot sovg‘a qilindi. Shuningdek, o‘quvchilarning sport bilan muntazam shug‘ullanishlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida 15 dona futbol, voleybol, basketbol va gandbol to‘plari hamda 2 dona stol tennisi jihozi topshirildi.
Mazkur tadbir yoshlarning ma’naviy-ma’rifiy saviyasini yuksaltirish, ularni oliy ta’limga qiziqtirish, kasbga yo‘naltirish, kitobxonlik va sportga bo‘lgan qiziqishini oshirish, shuningdek, maktab va oliy ta’lim muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Джизакский политехнический институт организовал ряд мероприятий в средней общеобразовательной школе №37 Шароф-Рашидовского района
В целях обеспечения исполнения поручения Руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан № 02-ПА 1/1-2736 от 23 мая 2026 года «Об организации содержательного досуга учащихся общеобразовательных школ, студентов и молодежи махаллей в период летних каникул», а также задач, определённых протоколом областной комиссии по координации работы с молодежью в махаллях от 8 июня 2026 года, Джизакским политехническим институтом был организован ряд мероприятий в средней общеобразовательной школе № 37, расположенной в махалле «Самарканд Кудук» Шараф-Рашидовского района.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан. После этого с приветственным словом выступил ректор Джизакского политехнического института, доктор технических наук, профессор Алишер Усманкулов. В своем выступлении он особо отметил проводимые в стране реформы по организации содержательного досуга молодежи, привлечению её к науке, спорту и профессиональному образованию, а также вопросам дальнейшего развития сотрудничества между школами и высшими учебными заведениями.
В ходе мероприятия директор средней общеобразовательной школы № 37 Хамид Бутунбоев выступил с докладом о текущей деятельности школы, достигнутых результатах и перспективах дальнейшего развития.
Была представлена подробная информация о проводимой работе по повышению качества образования, подготовке учащихся к поступлению в высшие учебные заведения и всесторонней поддержке молодежи.
В художественной части мероприятия студентка факультета транспортной инженерии Сабина Мусурмонова мастерски прочитала стихотворение «Родина», а студент Дилшод Нарзуллаев исполнил стихотворение «Мать».
Кроме того, студентка факультета промышленных технологий Шохсанам Тожибоева представила национальный танец, а студент факультета строительной инженерии Исломжон Раимов исполнил песню «Узбекистан».
В рамках мероприятия для учащихся школы были организованы интеллектуальная игра «Заковат», спортивные соревнования, психологические тренинги, интеллектуальные викторины и различные увлекательные игры.
Проведённые мероприятия способствовали развитию логического мышления молодежи, укреплению навыков командной работы, содержательной организации свободного времени и популяризации здорового образа жизни.
Также учащиеся приняли участие в исполнении национальных коллективных танцев и чтении стихотворений, посвящённых Родине. В завершение мероприятия были организованы выставки, подготовленные факультетами и кафедрами института, на которых школьникам была представлена подробная информация об образовательных направлениях института, современных лабораториях, инновационных разработках и возможностях профессионального самоопределения.
В ходе визита школьной библиотеке было подарено 70 экземпляров художественной литературы. Кроме того, в целях поддержки регулярных занятий спортом учащимся были переданы 15 мячей для футбола, волейбола, баскетбола и гандбола, а также два комплекта оборудования для настольного тенниса.
Данное мероприятие способствует повышению духовно-нравственного и образовательного уровня молодежи, формированию интереса к высшему образованию, профессиональной ориентации, развитию интереса к чтению и спорту, а также дальнейшему укреплению сотрудничества между школой и высшим учебным заведением.