Jizzax politexnika institutida navbatdagi Ilmiy kengash yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Bugun Jizzax politexnika instituti konferensiyalar zalida institutning navbatdagi Ilmiy kengash yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda institut rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov, Ilmiy kengash a’zolari hamda mas’ul rahbar va mutaxassislar ishtirok etdi.
Kengashni institut rektori ochib berar ekan, so‘nggi vaqtlarda davlatimiz rahbari boshchiligida o‘tkazilgan yig‘ilishlarda belgilab berilgan ustuvor vazifalar va topshiriqlar mazmun-mohiyati haqida batafsil to‘xtaldi. Xususan, oliy ta’lim tizimida ilm-fan, innovatsiyalar, ilmiy tadqiqotlar samaradorligini oshirish, olimlar zimmasiga yuklatilayotgan dolzarb vazifalar hamda ularning ijrosini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, berilgan topshiriqlar ijrosini jadallashtirish, belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish yuzasidan mas’ullarga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Ilmiy kengash kun tartibiga muvofiq quyidagi masalalar muhokama qilindi:
• fakultetlar kesimida o‘tkazilgan o‘rganishlar natijalarini tahlil qilish;
• aniqlangan kamchilik va muammolarni muhokama etish;
• mavjud muammolarni bartaraf etish bo‘yicha zarur chora-tadbirlarni belgilash;
• istiqboldagi ustuvor vazifalar yuzasidan mas’ullarga aniq topshiriqlar berish.
Yig‘ilish davomida kun tartibidagi masalalar yuzasidan tegishli axborot va hisobotlar tinglanib, keng muhokamalar olib borildi. Muhokamalar yakunida belgilangan vazifalarning ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha mas’ullarga aniq topshiriq va tavsiyalar berildi.
Shuningdek, Ilmiy kengash davomida xalqaro ko‘rik-tanlovda (https://t.me/jizpi_online/60511) munosib ishtirok etib, yuqori natijalarga erishgan Jizzax politexnika instituti vakillari hamda IEIIC (International Embodied Intelligence Innovation Competition) xalqaro robototexnika musobaqasi sovrindorlari (https://t.me/jizpi_online/60938) taqdirlanib, ularga esdalik nishonlari topshirildi.
Yig‘ilish yakunida institut oldida turgan ustuvor vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish, ta’lim, ilm-fan hamda innovatsion faoliyat samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi.

В Джизакском политехническом институте состоялось очередное заседание Учёного совета
Сегодня в конференц-зале Джизакского политехнического института состоялось очередное заседание Учёного совета института.
В заседании приняли участие ректор института, доктор технических наук, профессор Алишер Усманкулов, члены Учёного совета, а также руководители структурных подразделений и ответственные специалисты.
Открывая заседание, ректор подробно остановился на содержании приоритетных задач и поручений, определённых в ходе последних совещаний, проведённых под руководством Президента Республики Узбекистан. Особое внимание было уделено вопросам повышения эффективности науки, инновационной деятельности и научных исследований в системе высшего образования, а также выполнению актуальных задач, поставленных перед научным сообществом.
Кроме того, ответственным лицам были даны соответствующие поручения по ускорению исполнения поставленных задач и обеспечению их своевременной и качественной реализации.
В соответствии с повесткой дня были рассмотрены следующие вопросы:
* анализ результатов проведённых проверок по факультетам;
* обсуждение выявленных недостатков и существующих проблем;
* определение необходимых мер по устранению выявленных недостатков;
* постановка конкретных задач ответственным лицам по реализации приоритетных направлений деятельности.
В ходе заседания были заслушаны доклады и отчёты по вопросам повестки дня, состоялось их всестороннее обсуждение. По итогам обсуждения ответственным лицам были даны конкретные поручения и рекомендации по эффективной реализации намеченных мероприятий.
Также в ходе заседания были награждены представители Джизакского политехнического института, добившиеся высоких результатов на международном конкурсе, а также призёры международного соревнования по робототехнике **IEIIC (International Embodied Intelligence Innovation Competition)**. Им были вручены памятные награды.
По итогам заседания были приняты соответствующие решения, направленные на своевременное и качественное выполнение приоритетных задач института, а также дальнейшее повышение эффективности образовательной, научной и инновационной деятельности.