O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2025-yil 16-maydagi 186-son buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida Jizzax politexnika institutida ta’lim grantlarini taqdim etish va qayta taqsimlash jarayonida “Ijtimoiy faollik indeksi” doirasidagi “Kitobxonlik madaniyati” yo‘nalishi bo‘yicha baholash test sinovi o‘tkazildi.
Test sinovi davomida talabalarga o‘zbek adabiyoti durdonalari, taniqli adiblarning hayoti va ijodiga oid 20 ta savol taqdim etildi. Har bir savol 1 ball bilan baholanib, ishtirokchilarning kitobxonlik madaniyati va adabiy bilimlari belgilangan mezonlar asosida baholandi.

An Assessment Test on the “Social Activity Index” Was Conducted
In order to ensure the implementation of Order No. 186 of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan dated May 16, 2025, an assessment test was conducted at Jizzakh Polytechnic Institute within the framework of the “Social Activity Index” under the “Reading Culture” category as part of the process of awarding and redistributing educational grants.
During the assessment, students were presented with 20 questions related to masterpieces of Uzbek literature, as well as the life and creative works of renowned writers. Each question was evaluated with 1 point, and participants’ reading culture and literary knowledge were assessed according to the established criteria.