Mehmonlarni institutning o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori Maqsudjon Ochilov kutib oldi. Uchrashuvda Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Muhriddin Eshqulov, Energetika muhandisligi fakulteti dekani Mehriddin Usanov, Energetika va elektr texnologiyalari kafedrasi mudiri Gulmurod Kushakov hamda fakultet professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi energetika yo‘nalishi bitiruvchilarini ish bilan ta’minlash masalalarini muhokama qilish, shuningdek, Jizzax politexnika instituti va "SINOMA WIND POWER BLADE CENTRAL ASIA" MCHJ XK hamkorligida maqsadli kadrlar tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yish yuzasidan muzokaralar olib borishdan iborat bo‘ldi.
Shuningdek, 3–4-bosqich talabalarini dual ta’lim tizimi asosida o‘qitish, ularni korxonada haq to‘lanadigan amaliyotlarga jalb etish, amaliy ko‘nikmalarini ishlab chiqarish jarayonida shakllantirish hamda kelgusida doimiy ish bilan ta’minlash mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Tashrif doirasida delegatsiya institutning Avtomobilsozlik muhandislik maktabi hamda Muqobil energiyalarni tadqiq etish ilmiy-amaliy markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Mehmonlarga ushbu yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlari, zamonaviy laboratoriya jihozlari, innovatsion ishlanmalar va amaliy loyihalar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar energetika sohasi uchun zamonaviy, raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlash, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasini yanada mustahkamlash hamda o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelgusidagi amaliy ishlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Важная встреча на пути интеграции высшего образования и промышленности.
Руководство СП ООО «SINOMA WIND POWER BLADE CENTRAL ASIA» — генеральный директор Шу Мэнцзы и директор по персоналу Тао Юйсинь, строящегося на территории Узбекско-Китайской специальной промышленной зоны в Зоминском районе Джизакской области, посетило Джизакский политехнический институт.
Гостей встретил проректор института по учебной работе Максуджон Очилов. Во встрече приняли участие начальник отдела международного сотрудничества Мухриддин Эшкулов, декан факультета энергетической инженерии Мехриддин Усманов, заведующий кафедрой энергетики и электротехнологий Гулмурод Кушаков, а также профессорско-преподавательский состав факультета.
Основной целью встречи стало обсуждение вопросов трудоустройства выпускников энергетического направления, а также проведение переговоров по созданию системы целевой подготовки кадров в рамках сотрудничества между Джизакским политехническим институтом и СП ООО «SINOMA WIND POWER BLADE CENTRAL ASIA».
Кроме того, были подробно рассмотрены вопросы обучения студентов 3–4 курсов по системе дуального образования, привлечения их к оплачиваемым практикам на предприятии, формирования практических навыков в производственном процессе и создания механизмов дальнейшего трудоустройства.
В рамках визита делегация ознакомилась с деятельностью Автомобилестроительной инженерной школы института и Научно-практического центра исследования альтернативной энергетики. Гостям была представлена подробная информация о проводимых научно-исследовательских работах, современном лабораторном оборудовании, инновационных разработках и практических проектах.
По итогам встречи стороны договорились продолжить практическую работу по подготовке современных и конкурентоспособных специалистов для энергетической отрасли, дальнейшему укреплению интеграции образования и производства, а также развитию взаимовыгодного сотрудничества.