Bugun Qirg‘iziston Respublikasining Issiqko‘l viloyatida ikki davlat o‘rtasidagi akademik va ilmiy-amaliy aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan O‘zbekiston va Qirg‘iziston oliy ta’lim muassasalari rektorlarining III forumi o‘z ishini boshladi.
Mintaqaviy va akademik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qiluvchi ushbu nufuzli xalqaro muloqot maydonida ikki mamlakat oliy ta’lim tizimi rahbarlari, sohaga mas’ul vazirlik va idoralar vakillari hamda oliy ta’lim muassasalari rektorlari qatorida Jizzax politexnika instituti rektori Alisher Usmankulov ham ishtirok etmoqda.
Forumning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov, Qirg‘iziston Respublikasi fan, oliy ta’lim va innovatsiyalar vaziri Gulzat Isamatova hamda Qirg‘iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisi o‘rinbosari Ulan Mamatkanov so‘zga chiqib, ikki davlat o‘rtasidagi oliy ta’lim va ilm-fan sohasidagi hamkorlikning bugungi holati, erishilgan natijalar va istiqboldagi ustuvor yo‘nalishlar xususida fikr bildirdi.
Ta’kidlanganidek, mazkur forum O‘zbekiston va Qirg‘iziston oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlash, akademik va ilmiy aloqalarni kengaytirish, talabalar va professor-o‘qituvchilar mobilligini rivojlantirish, ta’lim, fan va biznes integratsiyasini kuchaytirish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi. Forum doirasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitimlarni imzolash, talabalar startaplari ko‘rgazmasini tashkil etish hamda zamonaviy universitetlarning barqaror rivojlanishi masalalarini muhokama qilish ko‘zda tutilgan.

III Форум ректоров Узбекистана и Кыргызстана
Сегодня в Иссык-Кульской области Кыргызской Республики начал свою работу III Форум ректоров высших учебных заведений Узбекистана и Кыргызстана, направленный на укрепление академического, научного и научно-практического сотрудничества между двумя государствами.
В работе этого престижного международного форума, призванного вывести региональное и академическое взаимодействие на новый уровень, принимают участие руководители систем высшего образования двух стран, представители профильных министерств и ведомств, а также ректоры высших учебных заведений. Среди участников — ректор Джизакского политехнического института **Алишер Усманкулов**.
На церемонии открытия выступили министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан **Кунгиротбой Шарипов**, министр науки, высшего образования и инноваций Кыргызской Республики **Гулзат Исаматова**, а также заместитель Председателя Кабинета Министров Кыргызской Республики **Улан Маматканов**. В своих выступлениях они отметили текущее состояние сотрудничества между двумя странами в сфере высшего образования и науки, достигнутые результаты и приоритетные направления дальнейшего взаимодействия.
Как было подчеркнуто, форум является важной площадкой для дальнейшего укрепления стратегического партнерства между высшими учебными заведениями Узбекистана и Кыргызстана, расширения академических и научных связей, развития академической мобильности студентов и профессорско-преподавательского состава, а также усиления интеграции образования, науки и бизнеса.
В рамках форума предусмотрены подписание соглашений о сотрудничестве, организация выставки студенческих стартапов и обсуждение вопросов устойчивого развития современных университетов.