Xalqaro yozgi maktabga start berildi
Bugun Jizzax politexnika institutida **“Iqlim barqarorligi va zamonaviy suv texnologiyalari”** mavzusidagi xalqaro yozgi maktabning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda **Eron Islom Respublikasining Sharif Texnologiyalar Universiteti** hamda **Xitoy Xalq Respublikasining Shihezi universiteti** professor-o‘qituvchilari va talabalari, shuningdek, Jizzax politexnika instituti ma’muriyati va professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Tadbirni institut **Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Muhriddin Eshqulov** moderator sifatida olib bordi. Ochilish marosimida institutning **ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Jamshid Abdunazarov** so‘zga chiqib, xorijiy mehmonlar va talabalarni samimiy qutladi hamda yozgi maktab ishtirokchilariga muvaffaqiyat tiladi.
Shuningdek, **Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va oziq-ovqat texnologiyalari kafedrasi o‘qituvchisi Nargiza Nabixo‘jayeva** institut faoliyati, iqlim barqarorligi va zamonaviy suv texnologiyalarining dolzarb jihatlariga bag‘ishlangan ma’ruza bilan ishtirok etdi.
Tadbir yakunida **Shihezi universiteti vakili Dr. Maheshati Nabihan** va **Sharif Texnologiyalar Universiteti vakili Dr. Hani Sadirhosseini** o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashib, xalqaro hamkorlik va tajriba almashinuvining ahamiyatini ta’kidladilar.

Стартовала международная летняя школа
Сегодня в Джизакском политехническом институте состоялась церемония открытия международной летней школы на тему «Устойчивость к изменению климата и современные водные технологии».
В мероприятии приняли участие профессора, преподаватели и студенты Шарифского технологического университета Исламской Республики Иран и университета Шихэцзы Китайской Народной Республики, а также руководство и профессорско-преподавательский состав Джизакского политехнического института.
Модератором мероприятия выступил Мухриддин Эшкулов, начальник отдела международного сотрудничества института. В ходе церемонии открытия выступил Джамшид Абдуназаров, проректор по научной работе и инновациям, который тепло поприветствовал зарубежных гостей и студентов и пожелал участникам летней школы успехов.
Также Наргиза Набиходжаева, преподаватель кафедры технологий сельскохозяйственной продукции и пищевых продуктов, выступила с докладом о деятельности института, устойчивости к изменению климата и актуальных вопросах современных водных технологий.
В завершение мероприятия д-р Махешати Набихан, представитель университета Шихэцзы, и д-р Хани Садирхоссейни, представитель Шарифского технологического университета, поделились своими мнениями и подчеркнули важность международного сотрудничества и обмена опытом.