Jizzax politexnika instituti professor-o‘qituvchilari tomonidan Jizzax viloyatining tuman va shaharlarida energiya samaradorligini oshirish, energiya resurslaridan oqilona foydalanish hamda bu boradagi ilmiy-texnik yondashuvlarni amaliyotga joriy etish bo‘yicha qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, institutning Energetika va elektr texnologiyalari kafedrasi tomonidan hududdagi tashkilot va muassasalarda energiya auditini o‘tkazish hamda energiya samaradorligini oshirishga qaratilgan amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish ishlari yo‘lga qo‘yilgan.
Mazkur amaliy ishlar doirasida Jizzax politexnika instituti rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov hamda O‘zenergoinspeksiyaning Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi bosh mutaxassisi Ilhom Umarov o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda institutning moliya-iqtisod ishlari bo‘yicha prorektori Yorqinbek Rajabov, Energetika muhandisligi fakulteti dekani Mehriddin Usanov, Energetika va elektr texnologiyalari kafedrasi mudiri Gulmurod Kushakov, kafedra professor-o‘qituvchilari hamda mas’ul xodimlar ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida Jizzax viloyatining shahar va tumanlarida energiya samaradorligini oshirish, energiya resurslaridan oqilona foydalanish, tashkilotlarda energiya auditi ishlarini samarali tashkil etish, mavjud imkoniyatlardan unumli foydalanish hamda kelgusidagi vazifalar yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, energiya samaradorligi yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligini yanada oshirish, o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish va mavjud muammolarni ilmiy-amaliy yondashuvlar asosida hal etish masalalari muhokama qilindi.
Yakunida mas’ullarga tegishli topshiriq va ko‘rsatmalar berilib, belgilangan vazifalarni sifatli va samarali amalga oshirish yuzasidan aniq tavsiyalar bildirildi.

Профессорско-преподавательским составом Джизакского политехнического института проводится ряд работ в районах и городах Джизакской области, направленных на повышение энергоэффективности, рациональное использование энергетических ресурсов, а также внедрение научно-технических подходов в практику.
В частности, кафедрой энергетики и электрических технологий налажена работа по проведению энергетического аудита в организациях и учреждениях региона, а также разработке практических мер по повышению энергоэффективности.
В рамках данной работы состоялась встреча ректора Джизакского политехнического института, доктора технических наук, профессора Алишера Усманкулова с главным специалистом Джизакского областного территориального управления Узэнергоинспекции Ильхамом Умаровым.
В мероприятии также приняли участие проректор по финансово-экономическим вопросам Ёркинбек Раджабов, декан факультета энергетической инженерии Мехриддин Усанов, заведующий кафедрой энергетики и электрических технологий Гулмурод Кушаков, профессорско-преподавательский состав кафедры и ответственные сотрудники.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам повышения энергоэффективности в городах и районах Джизакской области, рационального использования энергетических ресурсов, эффективной организации энергетического аудита в организациях, рационального использования имеющихся возможностей, а также предстоящих задач.
Кроме того, были обсуждены вопросы дальнейшего повышения эффективности проводимых мероприятий в сфере энергоэффективности, укрепления взаимного сотрудничества и решения существующих проблем на основе научно-практических подходов.
По итогам встречи ответственным лицам даны соответствующие поручения и указания, а также рекомендации по качественному и эффективному выполнению поставленных задач.