Bugun Jizzax politexnika instituti rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov boshchiligida soha prorektorlari, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari hamda tegishli bo‘limlar rahbarlari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda, avvalo, Prezident Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotida belgilab berilgan ustuvor vazifalar va topshiriqlar jamoaga yetkazildi.
Shuningdek, yakunlangan 2025/2026-o‘quv yilidagi faoliyat sarhisob qilinib, erishilgan natijalar bilan bir qatorda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar ham atroflicha muhokama qilindi. Kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilab olindi.
Yig‘ilish davomida 2026/2027-o‘quv yiliga puxta tayyorgarlik ko‘rish, ta’lim sifatini yanada oshirish, o‘quv jarayonini samarali tashkil etish hamda mavjud imkoniyatlardan oqilona foydalanish bilan bog‘liq dolzarb masalalarga alohida e’tibor qaratildi.
Fakultetlar va kafedralarning joriy faoliyati tahlil qilinib, yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik jarayonini yanada kuchaytirish, ta’lim jarayonini zamonaviy talablar asosida tashkil etish yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.
Shuningdek, kafedralarda o‘quv, ilmiy, ma’naviy-ma’rifiy hamda moliyaviy yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan ishlar tahlil qilindi. Aniqlangan kamchiliklar, ularni bartaraf etish choralari hamda faoliyat samaradorligini oshirishda e’tibor qaratish lozim bo‘lgan jihatlar yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilish yakunida belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida, sifatli va samarali amalga oshirish yuzasidan mas’ullarga aniq topshiriqlar berilib, ularning ijrosini nazoratga olish bo‘yicha tegishli vazifalar belgilandi.

Обсуждены вопросы подготовки к новому учебному году и актуальные задачи
Сегодня под руководством ректора Джизакского политехнического института, доктора технических наук, профессора Алишера Усманкулова состоялось совещание с участием проректоров по направлениям, деканов факультетов, заведующих кафедрами и руководителей соответствующих подразделений.
В начале совещания коллективу были доведены приоритетные задачи и поручения, определённые Президентом Шавкатом Мирзиёевым в ходе открытого диалога с предпринимателями.
Также были подведены итоги деятельности за завершившийся 2025/2026 учебный год. Наряду с достигнутыми результатами были подробно обсуждены выявленные недостатки и определены задачи, которые необходимо реализовать в дальнейшем.
В ходе совещания особое внимание было уделено вопросам качественной подготовки к 2026/2027 учебному году, дальнейшего повышения качества образования, эффективной организации учебного процесса и рационального использования имеющихся возможностей.
Была проанализирована текущая деятельность факультетов и кафедр, высказаны предложения по дальнейшему усилению подготовки к новому учебному году и организации образовательного процесса в соответствии с современными требованиями.
Кроме того, были проанализированы работы, проводимые кафедрами в учебном, научном, духовно-просветительском и финансовом направлениях. По выявленным недостаткам, мерам по их устранению и вопросам, требующим особого внимания для повышения эффективности деятельности, ответственным лицам даны соответствующие указания.
По итогам совещания ответственным лицам даны конкретные поручения по своевременному, качественному и эффективному выполнению поставленных задач, а также определены соответствующие меры по контролю за их исполнением.