O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-noyabrdagi “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–207-son Farmoni ijrosi doirasida, 2026-yil 3-fevral kuni Jizzax viloyati, Jizzax shahri, “A” sanoat hududida joylashgan 3-mintaqaviy muvofiqlashtirish markaziga qarashli 29-sonli manzil-koloniyasiga institut Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori S.Eshbekova boshchiligida institut profilaktika inspektorlari, institut Yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkilot yetakchisi, koordinatorlar hamda talaba-yoshlar tashrif buyurdi.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsad manzil-koloniyasida narkojinoyat sodir etganligi uchun jazo o‘tayotgan mahkumlar hayoti bilan tanishishdan iborat bo‘ldi. Bu kabi tashriflar giyohvandlik va narkojinoyatchilikning og‘ir oqibatlarini yoshlar ongiga chuqur singdirish, huquqbuzarliklarning oldini olish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish hamda talaba-yoshlarda ijtimoiy mas’uliyatni yanada kuchaytirishga xizmat qiladi.
Tashrif jarayonida talaba-yoshlar manzil-koloniyasida mahkumlar uchun yaratilgan sharoitlar ularni jamiyatga reabilitatsiya hamda psixologik qo‘llab-quvvatlash mashg‘ulotlari bilan yaqindan tanishdilar. Shuningdek, mahkumlar jinoyat yo‘liga kirib qolish sabablari, giyohvandlikning inson hayotini izdan chiqaruvchi vayronkor ta’siri, pushaymon va og‘ir oqibatlar haqida real hayotiy misollar keltirib o‘tildi.
Talaba-yoshlar koloniya faoliyati bilan yaqindan tanishib, mahkumlar bilan o‘tkazilgan davra suhbatida giyohvandlikning oqibatlari nafaqat shaxsning hayotini barbod qilishi, balki uning oilasi, atrof-muhiti va butun jamiyat uchun og‘ir ijtimoiy muammolarga sabab bo‘lishini tushunib yetdilar.

Был организован визит студентов и молодежи в исправительную колонию №29 города Джизак.
В рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № PF–207 от 3 ноября 2025 года «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступлений» 3 февраля 2026 года был организован визит в колонию-поселение №29, относящуюся к 3-му региональному координационному центру, расположенную в промышленной зоне «А» города Джизака Джизакской области. Визит состоялся под руководством первого проректора института по делам молодежи и духовно-просветительской работе С. Эшбековой с участием инспекторов профилактики института, лидера первичной организации Союза молодежи, координаторов и студентов.
Целью визита стало ознакомление с жизнью осужденных, отбывающих наказание за совершение наркопреступлений в колонии-поселении. Подобные визиты способствуют глубокому осознанию молодежью тяжелых последствий наркомании и наркопреступности, профилактике правонарушений, пропаганде здорового образа жизни и дальнейшему укреплению социальной ответственности студентов.
В ходе визита студенты подробно ознакомились с условиями, созданными для осужденных в колонии-поселении, включая процессы реабилитации и занятия по психологической поддержке, направленные на их социальную адаптацию. Также осужденные привели реальные жизненные примеры причин, приведших их к преступлению, рассказали о разрушительном влиянии наркомании на жизнь человека, сожалении и тяжелых последствиях.
Ознакомившись с деятельностью колонии и приняв участие в круглом столе с осужденными, студенты осознали, что последствия наркомании разрушают не только жизнь самого человека, но и становятся причиной серьезных социальных проблем для его семьи, окружения и общества в целом.