Tadbirkorlar va talabalar uchun sayyor qabul tashkil etildi
Jizzax politexnika instituti binosida Texnik tartibga solish agentligi tomonidan mahalliy tadbirkorlik subyektlari hamda institut talaba-yoshlari ishtirokida sayyor qabul tashkil qilindi. Tadbir Agentlik direktor o‘rinbosari T. Mashanpin boshchiligida o‘tkazildi.
Tadbir davomida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 16-fevraldagi PF-25-son Farmonida belgilangan islohotlar va vazifalar, shuningdek, texnik jihatdan tartibga solish sohasini raqamlashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, Standartlar instituti faoliyati yuzasidan tushunchalar berilib, Jizzax politexnika instituti tomonidan ilgari surilgan takliflar asosida ishlab chiqaruvchilar hamda institutning malakali xodimlarini qurilish mahsulotlarini sinash yo‘nalishida malakasini oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Mazkur o‘quv kurslari tadbirkorlik subyektlarining bilim va malakasini oshirishga qaratilgan bo‘lib, ular doirasida ishtirokchilar yangilanib borayotgan ilmiy-texnik, iqtisodiy hamda huquqiy ma’lumotlar bilan tanishtiriladi. Shu bilan birga, qurilish mahsulotlarini xalqaro standartlar asosida sinash va uning afzalliklari bo‘yicha maxsus o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etilishi rejalashtirilgan.

Организован выездной приём для предпринимателей и студентов
В здании Джизакский политехнический институт Агентством по техническому регулированию был организован выездной приём с участием местных субъектов предпринимательства и студентов института. Мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства Т. Машанпина.
В ходе мероприятия участникам была представлена подробная информация о реформах и задачах, определённых Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-25 от 16 февраля 2026 года, а также о проводимой работе по цифровизации сферы технического регулирования.
Кроме того, были даны разъяснения о деятельности Института стандартов. На основе предложений, выдвинутых Джизакским политехническим институтом, достигнута договорённость об организации курсов повышения квалификации для производителей и квалифицированных специалистов института в области испытаний строительной продукции.
Данные учебные курсы направлены на повышение уровня знаний и профессиональных компетенций субъектов предпринимательства. В рамках обучения участники будут ознакомлены с актуальными научно-техническими, экономическими и правовыми нововведениями. Также планируется проведение специализированных занятий по испытанию строительной продукции в соответствии с международными стандартами и изучению преимуществ их применения.