“Rahbar va yoshlar” uchrashuvi o‘tkazildi
Prezidentimiz tomonidan yoshlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda belgilab berilgan ustuvor vazifalar ijrosini ta’minlash, yoshlarning muammo va takliflarini o‘rganish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash hamda bandligini ta’minlash masalalarini muhokama qilish maqsadida Jizzax politexnika institutida “Rahbar va yoshlar” uchrashuvi tashkil etildi.
Tadbirda Yangiobod tumani hokimi Ibrohim Qarshiboyev, tuman prokurori Sh. Salimov, tuman Ichki ishlar bo‘limi boshlig‘i J. Xojanov, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Jizzax viloyati Kengashi raisi Abdurahmon Rabbimov, Jizzax politexnika instituti rektori, texnika fanlari doktori, professor Alisher Usmankulov, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, professor-o‘qituvchilar, viloyatdagi oliy ta’lim muassasalari talabalari hamda mas’ul xodimlar ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida yoshlarning bilim olishga bo‘lgan intilishi, kelajakdagi maqsadlari, bandlik masalalari, innovatsion g‘oyalari, iqtidorli talabalarning istiqbolli loyihalari va tashabbuslari muhokama qilindi. Shuningdek, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning tashabbuslarini amaliyotga joriy etish hamda yangi imkoniyatlar yaratish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Muloqotda ilm-fan, zamonaviy texnologiyalar, tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish va yoshlar bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Bitiruvchi talabalar uchun mavjud bo‘sh ish o‘rinlari, kasbiy faoliyatni boshlash imkoniyatlari, hududda amalga oshirilayotgan investitsion loyihalar hamda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
Talaba-yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollar, taklif va tashabbuslari bilan murojaat qildi. Bildirilgan fikr-mulohazalar mas’ullar tomonidan tinglanib, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash yuzasidan zarur tavsiyalar berildi.
Uchrashuv yakunida talaba-yoshlar tomonidan ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni amaliyotga tatbiq etish, mavjud muammolarni o‘rganish hamda ularni belgilangan tartibda hal etish yuzasidan tegishli mutasaddilarga aniq vazifalar yuklatildi.

В Джизакский политехнический институт была организована встреча «Руководитель и молодёжь» с целью обеспечения исполнения приоритетных задач, определённых в ходе открытого диалога Президента с молодёжью, изучения проблем и предложений молодых людей, их всесторонней поддержки, а также обсуждения вопросов занятости молодёжи.
В мероприятии приняли участие хоким Янгиабадского района Иброхим Каршибоев, прокурор района Ш. Салимов, начальник районного отдела внутренних дел Ж. Хожанов, председатель Джизакского областного совета Союза молодёжи Узбекистана Абдурахмон Раббимов, ректор Джизакского политехнического института, доктор технических наук, профессор Алишер Усманкулов, деканы факультетов, заведующие кафедрами, профессорско-преподавательский состав, студенты высших учебных заведений области и ответственные сотрудники.
В ходе встречи были обсуждены стремление молодёжи к получению знаний, их будущие цели, вопросы занятости, инновационные идеи, а также перспективные проекты и инициативы талантливых студентов. Особое внимание было уделено поддержке молодёжи, внедрению их инициатив на практике и созданию новых возможностей для их развития.
Участники обменялись мнениями по вопросам развития науки, современных технологий, предпринимательской деятельности и обеспечения занятости молодёжи. Выпускникам была предоставлена подробная информация о существующих вакансиях, возможностях начала профессиональной деятельности, реализуемых в регионе инвестиционных проектах, а также механизмах поддержки предпринимательства.
Студенты выступили со своими вопросами, предложениями и инициативами. Высказанные мнения и предложения были внимательно рассмотрены ответственными лицами, которые также дали необходимые рекомендации по всесторонней поддержке молодёжи.
По итогам встречи соответствующим должностным лицам были поставлены конкретные задачи по реализации предложений и инициатив, выдвинутых студентами, изучению имеющихся проблем и их решению в установленном порядке.