Joriy yilning 6-iyun kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov rahbarligida o‘tkazilgan yig‘ilishda 2026/2027-o‘quv yili qabul jarayonlarini tashkil etish, tizimda korrupsiyaning oldini olish, axborot siyosati samaradorligini oshirish hamda bitiruvchilar bandligini ta’minlash masalalari muhokama qilingan edi (https://t.me/eduuz/47449).
Mazkur yig‘ilishda belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga kirish test sinovlarini yuqori saviyada tashkil etish hamda 2026/2027-o‘quv yiliga puxta tayyorgarlik ko‘rish masalalari yuzasidan navbatdagi yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda soha prorektorlari, fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, bo‘lim boshliqlari hamda qabul jarayonlarida ishtirok etuvchi mas’ul xodimlar qatnashdi.
Yig‘ilish avvalida yakunlangan o‘quv yilidagi faoliyat natijalari tahlil qilinib, erishilgan yutuqlar va mavjud kamchiliklar muhokama etildi. Shuningdek, yangi o‘quv yilida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalar belgilab olindi.
Shundan so‘ng, qabul jarayonlarida ishtirok etuvchi barcha mas’ullarga kirish test sinovlarini ochiqlik, shaffoflik va adolat tamoyillari asosida tashkil etish, abituriyentlar hamda ularning ota-onalari uchun zarur qulay shart-sharoitlarni yaratish yuzasidan tegishli topshiriq va ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilish davomida qabul jarayonlari bilan bog‘liq har qanday noqonuniy holatlar va nojo‘ya xatti-harakatlarning oldini olish, korrupsiyaviy omillarga yo‘l qo‘ymaslik hamda mas’ul xodimlarning ogohligi va javobgarligini yanada kuchaytirish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Yakunda belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida va sifatli bajarish yuzasidan mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.

Обсуждены вопросы организации приёмного процесса на высоком уровне
6 июня текущего года на совещании под руководством министра высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбоя Шарипова были обсуждены вопросы организации приёмного процесса на 2026/2027 учебный год, предупреждения коррупции в системе, повышения эффективности информационной политики, а также обеспечения занятости выпускников.
В целях обеспечения исполнения задач, определённых на данном совещании, организации вступительных тестовых испытаний по направлениям бакалавриата на высоком уровне, а также тщательной подготовки к 2026/2027 учебному году было проведено очередное совещание.
В нём приняли участие проректоры по направлениям, деканы факультетов, заведующие кафедрами, начальники отделов, а также ответственные сотрудники, участвующие в приёмном процессе.
В начале совещания были проанализированы итоги деятельности за завершившийся учебный год, обсуждены достигнутые результаты и имеющиеся недостатки. Кроме того, были определены приоритетные задачи, которые необходимо реализовать в новом учебном году.
Затем всем ответственным лицам, участвующим в приёмном процессе, были даны соответствующие поручения и указания по организации вступительных тестовых испытаний на основе принципов открытости, прозрачности и справедливости, а также по созданию необходимых удобных условий для абитуриентов и их родителей.
В ходе совещания особо подчёркнута необходимость предотвращения любых незаконных случаев и неправомерных действий, связанных с приёмным процессом, недопущения коррупционных факторов, а также дальнейшего усиления бдительности и ответственности ответственных сотрудников.
В завершение ответственным лицам были даны соответствующие поручения по своевременному и качественному выполнению поставленных задач.